Oto najwyższe budynki we Wrocławiu. Ze szczytu wielu można podziwiać piękną panoramę miasta.

 

Sky Tower – 212 metrów

Sky Tower jest najwyższym budynkiem mieszkalnym we Wrocławiu, a także w całej Polsce. 51 piętrowa budowlę postawiono w miejscu biurowca firmy Poltegor, który ze swoimi 92 metrami do 2007 r. był najwyższym wieżowcem we Wrocławiu.
Oprócz biur, sklepów, znajdują się tu także luksusowe apartamenty, a na 49. piętrze punkt widokowy.

 

Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela – 97 metrów

Jest najwyższym kościołem we Wrocławiu, nazywany matką kościołów archidiecezji wrocławskiej. Gotycki budynek w obecnym kształcie został wybudowany w XIV wieku. Jednak badania archeologiczne wykazały, że murowana świątynia stała w tym miejscu już w X wieku.
Wielokrotnie przebudowywana. W czasie II wojny kościół został poważnie zniszczony, odbudowa trwała kilkadziesiąt lat. Hełmy na wieże najwyższej budowli sakralnej we Wrocławiu zostały nałożone dopiero w latach 90. Na platformie 97-metrowej wieży znajduje się punkt widokowy.

 

Bazylika garnizonowa św. Elżbiety – 92 metry

Jeszcze w 1529 roku wieża była aż o 40 metrów wyższa, i gdyby bazylika przetrwała wichury i pożary, które przez wieki wiele razy ją nawiedzały, byłaby najwyższym kościołem w Polsce.
Obecnie jest to jeden z popularnych punktów widokowych, położony najbliżej Rynku. Na wieżę można się dostać wąskimi krętymi schodami.
Gotycka świątynia została wybudowana na początku XIV wieku, w 1525 r. była pierwszym kościołem na Śląsku przejęty przez ewangelików. W ręce katolików wrócił w 1946 r., kiedy ustanowiono go kościołem garnizonowym dla Wrocławia.

 

Akademik Kredka – 85 metrów

Budynek domu studenckiego należący do Uniwersytetu Wrocławskiego to jeden z najwyższych wieżowców Wrocławia. Wraz z bliźniaczym Ołówkiem (niższym o 15 metrów) na stałe wpisał się w panoramę miasta.
Ma 23 kondygnacje, na których mieści się 290 pokoi. Po wyburzeniu Poltegoru w 2007 roku, a przed wybudowaniem Sky Tower (2012), akademik Kredka był na pierwszym miejscu na liście najwyższych budynków we Wrocławiu.

 

Kościół pw. św. Michała Archanioła – 80 metrów

Jeden z najwyższych kościołów, mylony czasem z katedrą z powodu monumentalnych, gotyckich kształtów i nagich ceglanych ścian. Znajdująca się przy ul. Prusa świątynia, powstała w latach 1862-1871, ale pierwsze ślady budowli sakralnej w tym miejscu pochodzą z XII wieku. W czasie budowy zawaliła się północna wieża, ukończono ją, ale jest niższa niż sąsiednia.

 

Foto: Fotopolska