Z wielką dumą możemy podzielić się informacją, że nasze zoo zostało nagrodzone w organizowanej już po raz dwunasty edycji Plebiscytu „Wrocław bez Barier” im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Nagroda jest dla nas cennym wyróżnieniem za działania wspierające osoby ze szczególnymi potrzebami na terenie naszego zoo – informują laureaci.

Pomysł na zorganizowanie plebiscytu narodził się w 2010 roku w głowie Bartłomieja Skrzyńskiego, nieżyjącego już Rzecznika miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Wielokrotnie odwiedzał on wrocławskie zoo, opiniując nowe inwestycje i podpowiadając rozwiązania mające na celu ułatwienie poruszania się po ogrodzie osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Od lat ogród skutecznie wdraża jego wskazówki, a każdą nową inwestycję planuje, mając na względzie szczególne potrzeby Gości.

Ta nagroda to duże wyróżnienie

Wrocławski ogród zoologiczny ciągle się zmienia, a tym samym jest coraz bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Zmiana zabytkowych obiektów w miejsca przyjazne osobom na wózkach, niewidomym, czy też z innego rodzaju potrzebami, jest wyzwaniem. Nagroda w Plebiscycie „Wrocław bez Barier” to jednak najlepszy dowód na to, że można mu sprostać. Wrocławskie zoo otrzymało ją w kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu” za ciągłe i skuteczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami potwierdzające społeczną odpowiedzialność biznesu.

Jesteśmy wdzięczni za to wyróżnienie. Jest ono nie tylko podsumowaniem naszej kilkunastoletniej pracy, ale i motywacją do dalszych działań. ZOO Wrocław to 157 lat tradycji, która jest przywilejem, ale i wyzwaniem, szczególnie w obszarze inwestycji. A te staramy się od lat realizować tak, aby nasz obiekt był nie tylko przyjazny naszym podopiecznym, ale także wszystkim ludzkim gościom – mówi Agnieszka Korzeniowska, Dyrektorka Wydziału Marketingu wrocławskiego zoo.

Bariery są cały czas likwidowane

Wśród obiektów w pełni przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością, w tym na wózkach, znajduje się największy pawilon – Afrykarium. Dzięki windom i podjazdom osoba na wózku może pokonać całą trasę zwiedzania i podziwiać wszystkie eksponowane tam zwierzęta. Rampy i podjazdy znajdują się także w innych pawilonach, a cały teren zoo obfituje w kładki i mostki. Wrocławskie zoo nie zapomina również o osobach niewidomych. Przy stanowisku panter śnieżnych znajdują się mosiężne informatory zapisane w alfabecie Braille’a.

Wzorem pawilonu wyremontowanego z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością jest Ptaszarnia oddana do użytku w ubiegłym roku. Pawilon został doceniony w tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany”, gdyż został odrestaurowany z najwyższą troską nie tylko o detale architektoniczne, ale także użytkowników. Posiada liczne edukacyjne wystawy sensoryczne, a dostęp do budynku ułatwia podnośnik elektryczny dla osób poruszających się na wózkach. To nie koniec, gdyż wokół Ptaszarni, w wolierach zewnętrznych, powstaną nowe ścieżki spacerowe, które będą przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, w tym na wózkach. Przetarg na wykonawcę tej inwestycji został już ogłoszony.

Wiele się już udało zrobić, by osoby z niepełnosprawnością mogły odwiedzić wrocławskie zoo bez barier, co nie oznacza, że ten proces się zakończył. W kolejce czekają kolejne modernizacje z uwzględnieniem dostępności, a aktualnie przygotowujemy nasz zespół do szkoleń z obsługi gości o specjalnych potrzebach – wylicza Agnieszka Korzeniowska.

Statuetka „Wrocław bez Barier” to kolejne wyróżnienie za działania na rzecz zwiększania dostępności zoo. W ubiegłym roku kapituła konkursu Lodołamacze doceniła ogród za szereg rozwiązań przyjaznych osobom z niepełnosprawnością. Jury konkursu uznało, że wprowadzone przez zoo rozwiązania zasługują na pierwsze miejsce w kategorii „przyjazna przestrzeń”.

 

Foto: mat. prasowe Zoo Wrocław