W ostatnich dniach wysokie temperatury dały nam się we znaki. Niech pierwszy rzuci kawałkiem lodu ten, kto nie chciał wejść pod prysznic, najlepiej lodowaty. Upały są także wyzwaniem dla zwierząt. Jak sobie z nimi radzą? To czas, kiedy ich opiekunowie na masową skalę robią… lody dla ochłody.

Lody robią furorę

Zwierzęta lubią lody tak samo, jak ludzie. Oczywiście nie dostają czekoladowych rożków ani lodów na patyku z polewą. To głównie bryły zamrożonej wody z dodatkami. Płetwonogie, czyli kotiki i foki, często dostają lody o różnych kształtach i kolorach podczas upałów. W czwartek otrzymały lody z rybami, czasami otrzymują także galaretki na przykład z dodatkiem krylu czy planktonu. Są one nie tylko źródłem pożywienia, ale urozmaiceniem, czyli stanowią tak zwany enrichment.

Niedźwiedzie brunatne także lubią lody. Dostają na przykład mrożony mus jabłkowo-gruszkowo-marchewkowy zmieszany z jogurtem. Niektóre zwierzęta są bardziej cierpliwe, tak jak niedźwiedzica Mania, która spokojnie liże bryły mrożonych smakołyków. Inne, tak jak jej córka Kora, gryzą lody, by jak najszybciej je zjeść.

Małpy, na przykład mangaby rudoczelne, dostają zamrożone w wodzie warzywa. Przenoszą bryłę lodu w różne miejsca, z ciekawością odkrywając, że mrozi im ona łapy. Zjedzenie całej zawartości takiej bryły to dla nich wyzwanie na kilka godzin.

Kąpiele, prysznice i błoto

Zwierzęta lubią także kąpiele. Niedźwiedzice brunatne Mania, Kora i Myszka pluskają się w kaskadzie na swoim wybiegu, by choć na chwilę się schłodzić. Czasami opiekunowie wrzucają im do wody owoce, a ich łowienie jest przy okazji doskonałą zabawą.

Część gatunków w upalne dni wychodzi na wybieg jedynie rano i późnym popołudniem, gdy jest trochę chłodniej. To charakterystyczne dla panter śnieżnych, dla których naturalnym środowiskiem są ośnieżone himalajskie szczyty. Młode pantery śnieżne, Mila i Makalu, korzystają z niedawno zamontowanej na ich wybiegu kaskady wodnej i bawią się, mocząc w niej łapy. Ich rodzice, Nurek i Nastasja, raczej unikają wody, tak jak większość dzikich kotów. Wyjątkiem w naszym zoo są tygrysy, które nie stronią od kąpieli. Szczególnie Tengah i Surya lubią wchodzić do basenu na swoim wybiegu i się w nim chłodzić.

Niektóre zwierzęta, takie jak słonie i nosorożce, są polewane wodą z węża. To daje im nie tylko ochłodę, ale i masaż. Orzeźwienie w upalne dni daje też błoto, w którym można się taplać. Błoto szczególnie lubią świnie rzeczne, nie przepadają z kolei za polewaniem ich z węża. Nosorożce czy też renifery mogą także korzystać z pryszniców na wybiegu.

Upragnionej ochłody zwierzęta szukają również w cieniu – tak jak kangury, choć są one przyzwyczajone do upalnego klimatu. We wrocławski zoo, dostęp do zacienionego schronienia zapewniony jest wszystkim gatunkom, lecz nie wszystkie z niego korzystają. Lwy lubią przesiadywać na swojej górce na wybiegu także latem, a lemury katta wprost uwielbiają gorąco. W pogodne dni te małe ssaki z Madagaskaru wystawiają twarz do słońca i rozkładają łapki, jakby się opalały.

Zobacz fotorelację z karmienia kotików rybnymi lodami:

 

Źródło: mat. prasowe Zoo Wrocław
Foto: Miejsca we Wrocławiu