14 lutego obchodzimy Dzień Zakochanych, które każdy celebruje na swój sposób. Niektórzy wybierają romantyczną kolację i spacer, inni wyjazd w jakieś urokliwe miejsce, a jeszcze inni nie świętują wcale. Opiekunowie kapibar z wrocławskiego ogrodu zoologicznego postanowili przygotować dla swoich podopiecznych coś specjalnego. Jak zareagowały? Przekonajcie się sami.

Kabibary to w ostatnim czasie najpopularniejsze zwierzęta w internecie, a filmiki z ich udziałem biją rekordy oglądalności. Osoby odwiedzające Zoo Wrocław często szukają ich na terenie ogrodu.

Dzieci najczęściej pytają właśnie o kapibary i doskonale wiedzą, co to za zwierzęta. Rozpoznają je z daleka i są bardzo podekscytowane, gdy mogą je zobaczyć na żywo – mówi Monika Bielec z Wydziału Edukacji, która oprowadza grupy po zoo, najczęściej dzieci.

Kapibara jest największym współcześnie żyjącym gryzoniem, a w naturze zamieszkuje Amerykę Południową. Prowadzi ziemno-wodny tryb życia, jest najczęściej aktywna o zmierzchu. Jest zwierzęciem płochliwym o łagodnym usposobieniu. Żywi się głównie trawami, roślinnością wodną (hiacynty wodne), nasionami, a niekiedy owocami czy korą młodych drzew. Trzeba też wspomnieć, że kapibara jest bardzo wybredna. Głównym zagrożeniem dla gatunku jest polowanie dla mięsa i skór (wysokiej jakości wyroby skórzane), futra (używane do wyrobu rękawic) oraz tłuszczu (robi się z niego smar używany w medycynie).

We wrocławskim zoo można spotkać stadko składające się z 3 osobników: mamy – Próbki, młodego osobnika o imieniu Killer oraz samca, samotnika Hansa. Bardzo łatwo go rozpoznać, bo zawsze trzyma się na uboczu i nie jest skłonny do zabaw z resztą stada. Z okazji Walentynek, ich opiekunowie przygotowali dla zwierzaków romantyczną, ciepłą kąpiel w płatkach róż i sycylijskich pomarańczach. Ich reakcja była następująca:

Foto: mat. Zoo Wrocław