Wrocław to miasto znane przede wszystkim z licznych mostów, pięknej architektury, czy wrocławskich krasnali. Jednak poza walorami turystycznymi, stolica Dolnego Śląska może pochwalić się  także całkiem długą listą nazwisk osób znanych w całej Polsce, a często również poza jej granicami, które osiągnęły ogromny sukces w swojej branży. 

Mowa tu o utalentowanych aktorach, sportowcach, muzykach, czy wybitnych twórcach literackich. W artykułach z cyklu „Znani Wrocławianie…” przedstawimy osoby, które są powszechnie znane, lubiane i podziwiane, ale mało kto wie, że pochodzą właśnie z Wrocławia.

Każdy z nas lubi słuchać muzyki, czy to jadąc samochodem, czy spędzając czas w domu lub podczas uprawiania sportu. Często też indywidualni wokaliści, instrumentaliści albo zespoły muzyczne, których utwory chętnie odtwarzamy, są naszymi idolami. Niektórzy z nich, choć nie zawsze o tym wiemy, pochodzą właśnie z Wrocławia.

 

Jan Borysewicz

Polski wokalista, wirtuoz gitary, multiinstrumentalista, kompozytor, autor tekstów piosenek, który urodził się we Wrocławiu. Swoje młodzieńcze lata spędził na wrocławskim Sępolnie, gdzie rozpoczął naukę gry na gitarze. Na początku swojej kariery współpracował z Budką Suflera, jednak z czasem postanowił założyć własny zespół, czego owocem jest Lady Pank.

 

Jacek Krzaklewski

Pochodzący z Wrocławia muzyk, gitarzysta i kompozytor. Grał w wielu zespołach, jednak od 1989 roku, pomijając krótkie przerwy, jest gitarzystą w znanej grupie rockowej – Perfect.

Krzysztof Jabłoński

Wrocławski pianista, który osiągnął ogromne sukcesy w różnego rodzaju konkursach pianistycznych na całym świecie. Zdobył III nagrodę Konkursu Chopinowskiego w 1985 roku.

 

Lech Janerka

Urodzony we Wrocławiu polski muzyki rockowy, basista, kompozytor i autor tekstów. W latach 1979-1986 występował w założonym przez siebie zespole – Klaus Mitffoch, a w późniejszym okresie rozpoczął karierę solową.

Łukasz Mróz (Mrozu)

Wrocławski piosenkarz, producent muzyczny, kompozytor i autor tekstów. Wykonuje muzykę pop, R&B, soul, rocn’and’roll. Laureat dwóch nagród Eska Music Awards.

Paweł Domagała

Pochodzący z Wrocławia piosenkarz, muzyk, aktor i kabareciarz. W 2009 roku został współzałożycielem zespołu Ginger, jednak popularność przyniosła mu wydana w 2018 roku piosenka pt. „Weź nie pytaj”, która została Przebojem roku 2018 RMF FM.

Maria Peszek

Urodzona we Wrocławiu piosenkarka, autorka tekstów, aktorka. Karierę muzyczną rozpoczęła w 2005 roku, gatunki w obrębie których tworzy to rock alternatywny, indie pop. Jest jedną z najpopularniejszych artystek na polskiej scenie alternatywnej.

Waldemar Kasta

Wrocławski raper, wokalista, autor tekstów, konferansjer, a także aktor. Rozpoczął swoją działalność na scenie muzycznej w latach 90., właśnie wtedy związany był z zespołami hardcore. W późniejszym czasie założył hip-hopowy zespół K.A.S.T.A., który przyniósł mu popularność.

 

Tekst: Celina Cyran

Foto: Wikipedia