Smutna wiadomość o śmierci popularyzatorki piosenki o niebieskich tramwajach – Marii Koterbskiej, została podana do wiadomości publicznej wczoraj wieczorem.

„Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej. Legendarna artystka 13 lipca ubiegłego roku świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy” – napisał o bielszczance Jarosław Klimaszewski, Prezydent Bielska-Białej.

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w Bielsku. Była damą polskiej piosenki, swoją karierę muzyczną rozpoczęła po wojnie, natomiast największą popularność przyniosły jej lata 50. W swoim obszernym repertuarze miała 1500 piosenek. Jej największe przeboje to m. in.: „Karuzela”, „Rudzielec”, „Złoty pierścionek”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” i „Parasolki”.

Jednak dla wrocławian najważniejsza była wykonywana przez panią Marię „wrocławska piosenka”, która stała się z czasem swoistym hymnem wrocławskich tramwajarzy. W związku z tym, Prezes MPK Krzysztof Balawejder wystąpił z prośbą do Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, aby jeden z pierwszych, nowych, niebieskich tramwajów, które dotrą niebawem do miasta, nosił imię piosenkarki.

 

Tekst: CWC
Foto: zbiory Wikipedia