Sportowiec od dwóch lat zmagał się z wieloma problemami zdrowotnymi, które były skutkiem bardzo groźnego wypadku Szurkowskiego podczas kolarskich zawodów dla weteranów. Zmarł w wieku 75 lat.

Ryszard Szurkowski urodził się w 1946 roku w Świebodowie na Dolnym Śląsku. W latach 60. i 70. był jednym z najwybitniejszych polskich sportowców. Zdobył dwa srebrne medale olimpijskie – na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium i Montrealu. Na swoim koncie miał także trzy złote medale oraz jeden srebrny, zdobyte na mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym.

Cztery razy wygrywał także Wyścig Pokoju, w którym przejechał łącznie 89 etapów, w tym aż 52 w koszulce lidera. Wygrał 13 z nich. Nigdy nie udało mu się wygrać Tour de Pologne, ale to do niego należy rekord wygranych etapów, których ma aż 15. Był także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego oraz posłem w latach 80.

Szurkowski jeździł na rowerze praktycznie całe życie, niestety 10 czerwca 2018 podczas wyścigów dla weteranów w Kolonii, w którym kolarz brał udział, doszło do groźnego wypadku. Sportowiec przeszedł dwie operacje kręgosłupa i operację zmasakrowanej twarzy, niestety od czasu tego niebezpiecznej sytuacji zaczął zmagać się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Tekst: CWC