„Pociąg do nieba” – monumentalna, 74-tonowa lokomotywa ustawiona na Placu Strzegomskim jest jedną z najbardziej charakterystycznych ikon Wrocławia. „Od wczesnego dzieciństwa, jak sięgam pamięcią, zawsze myślałem obrazem, a nie słowem” – opowiada o sobie autor miejskiej rzeźby, Andrzej Jarodzki. Już dziś jego obrazy, szkice i instalacje można podziwiać na wystawie „Złodziej Obrazów” w Galerii Miejskiej.

Na ekspozycji znajdują się prace z różnych okresów twórczości artysty. Wiele z nich zostało wykonanych na przełomie lat 80 i 90. Nie zabraknie jednak też tych z późniejszych lat, w tym prac poświęconych słynnej lokomotywie. W twórczości Andrzej Jarodzkiego wciąż powraca motyw maszyny, a swoimi obrazami w sposób niebanalny komentuje i opisuje rzeczywistość.

Andrzej Jarodzki urodził się w Krakowie. Ukończył PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Grafiki. Od lat osiemdziesiątych jest stale obecny w polskim życiu artystycznym. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, rzeźbę, komponuje obiekty: instalacje, murale. [addAdSense]

 

02.03.17 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Na wernisaż przybyli zarówno rodzina, przyjaciele, jak i fani Jarodzkiego. Przy akompaniamencie granego na żywo jazzu, mogli jako pierwsi wystawę. Przedstawione tutaj zdjęcia są tylko małą częścią zgromadzonej w Galerii Miejskiej kolekcji. Kustoszem wystawy jest Mirosław Jasiński.

Galeria Miejska znajduje się przy ulicy Kiełbaśniczej 28 i można ją odwiedzić od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, oraz w soboty od godz. 12 do 16, natomiast w niedziele jest nieczynna. Wystawa zakończy się 1 kwietnia.

 

Tekst oraz foto: Kamil Kuchta