Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zdecydował się rozszerzyć projekt „Ławeczka mieszkańca”. Tylko w tym roku w ramach programu zamontowanych zostanie około 60 ławek. Od środy 10 lutego można zgłaszać swoje propozycje.

Dla wielu osób zbyt mała liczba ławek w przestrzeni miejskiej jest utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu. Szczególnie jest to widoczne w kontekście seniorów, dla których nawet krótkie podróże do apteki czy sklepu są niemałym wyzwaniem. Naprzeciw wspomnianym potrzebom wychodzi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk z miejskim programem „Ławeczka mieszkańca”.

To kolejne narzędzie partycypacyjne po WBO, Mikrograntach czy Funduszu Osiedlowym, które pozwoli mieszkańcom zadecydować o zaaranżowaniu przestrzeni publicznej. Chcemy, by osoby, dla których dłuższe spacery są wyzwaniem, miały po prostu na nie szanse. Dlatego ze wzmożoną siłą przystępujemy do projektu, którego celem jest stworzenie miejsc odpoczynku w tych lokalizacjach, o które będą zabiegali sami mieszkańcy. Stąd mój apel do wszystkich wrocławian – rozejrzyjmy się dookoła i zapytajmy otaczających nas seniorów, czy brak ławki na danym obszarze nie wyklucza ich z załatwienia codziennych sprawunków. Teraz sami możecie wziąć sprawy w swoje ręce i wypełniając odpowiedni formularz, wskazać lokalizację, w której Waszym zdaniem brakuje odpowiedniego miejsca odpoczynku – zachęca do wzięcia udziału w projekcie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Ławki w mieście to jeden z najprostszych sposobów zwiększania dostępności przestrzeni miejskich. Osobom, które mają trudności w przemieszczaniu się, ławka umożliwiająca chwilę odpoczynku, na pewno pozwoli pokonać dłuższą trasę, a tym samym samodzielnie załatwić codzienne obowiązki. W tym roku zdecydowano, że w ramach projektu powstanie około 60 nowych ławek.

Jak zgłosić swoją ławkę?

Swoje propozycje należy zgłaszać poprzez dedykowany formularz na stronie www.sutryk.pl, podając swoje dane, a także wskazując konkretną lokalizację wraz z uzasadnieniem swojego wyboru. Należy pamiętać, że ławka może zostać postawiona wyłącznie na terenach należących do miasta.

Wskazane lokalizacje będą szczegółowo analizowane przez Oficerkę Pieszą oraz Dział Planowania i Analiz Biura Zrównoważonej Mobilności pod kątem użyteczności dla osób o ograniczonej mobilności, zwłaszcza osób starszych. Proponowane lokalizacje będą również weryfikowane pod kątem technicznych możliwości ustawienia ławki, a kolejnym etapem ich realizacji będzie przygotowanie projektu oraz dokonanie niezbędnych uzgodnień.

Propozycje „Ławeczek mieszkańca” można zgłaszać od 10 lutego do 31 marca 2021 roku. Co ważne, o miejscu na liście rankingowej nie decyduje data wypełnienia formularza.

Realizacja zgłoszeń odbędzie się w IV kwartale 2021 roku. Szczegółowy regulamin akcji można znaleźć na stronie https://www.wroclaw.pl/prezydent-wroclawia/laweczka-mieszkanca.

Źródło: mat. prasowy