Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił wykonanie zabezpieczeń drzew przed bobrami na Wyspie Bielarskiej. Zwierzęta pojawiają się w tym rejonie już od wielu lat, a ich działalność można zauważyć na pierwszy rzut oka. Aby straty w drzewostanie się nie powiększały, pnie drzew zostały otoczone specjalną siatką.

Bobry coraz częściej pojawiają się w centrum Wrocławia, gdzie bardzo szybko dostosowują się do miejskich warunków. Choć nie pozostają w jednym miejscu na stałe, to jednak wystarczająco długo, by uszkodzić rosnące w sąsiedztwie rzeki drzewa. Aby temu zapobiec, drzewa ogradzane są siatkami.

Trudno mieć do nich pretensję, bo były tu przed nami, ale musimy dbać o drzewa. Dlatego ZZM zlecił zabezpieczenia przed bobrami na Wyspie Bielarskiej. Bywają tu, a znamy miejsca, gdzie swoim kunsztem ciesielskim pozyskały sporo budulca, kosztem strat w drzewostanie – wyjaśnia Zielony Wrocław.

Bobry uważa się za największe gryzonie Eurazji. Dorosły bóbr osiąga długość ciała do 100 cm, ogona do 37 cm, a ciężar ciała do 30 kg. Na lądzie bobry europejskie poruszają się niezgrabnie, w wodzie natomiast szybko i zwinnie. Bóbr najchętniej zasiedla doliny rzek oraz wody wolno płynące z bogatą szatą roślinną. Jest roślinożercą, żywi się m.in. kruchą korą drzew i gałązkami głównie topoli i wierzby, roślinami zielnymi wodnymi i przybrzeżnymi. Latem żywi się głównie roślinnością wodną, a zimą korą drzew, pędami oraz łykiem.

 

Foto: Facebook/Zielony Wrocław / Pixabay