ZZM podjął działania ratujące kasztanowce rosnące w centrum miasta, a dokładnie na placu Nowy Targ. W nawożeniu roślin pomagają kompostowce różowe, czyli dżdżownice, które zostały już umieszczone na gruncie pod drzewami.

– Na ratunek 19 kasztanowcom na pl. Nowy Targ wypuściliśmy 19 batalionów dżdżownic. Liczymy, że przywrócą  życie biologiczne w misach, w których posadzone są drzewa i w ten sposób znacząco poprawią im warunki siedliskowe – wyjaśnia ZZM.

Przed wpuszczeniem dżdżownic pod drzewa, przeprowadzono proces przygotowawczy, w ramach którego najpierw usunięto korę sosnową, następnie odchwaszczono misy, delikatne odsłonięto szyje korzeniowe młodych drzew, a na samym końcu ostrożne nakłuto ziemię widłami. Na tak przygotowane podłoże wpuszczono kompostowce różowe, czyli wspomniane dżdżownice.

Jak informuje ZZM, kolejne działania to rozłożenie na gruncie warstwy kartonu bez nadruku – to osłona i niezbędna do rozmnażania celuloza oraz przekompostowanych zrębków. Zgodnie z planami, kolejne kompostowe różowe mają pomóc przy nawożeniu drzew na ul. Jodłowej.

 

Kompostowiec różowy znany także pod nazwą dżdżownica kalifornijska lub dżdżownica kompostowa, jest wykorzystywany do produkcji biohumusu w wędkarstwie (jako przynęta), a także w procesie utylizacji odpadów. Rozmnaża się bardzo szybko w stosunku do innych dżdżownic.

Biohumus wytwarzany przez te dżdżownice posiada wysoką wartość nawozową. Rośliny wchłaniają go bardzo szybko, a dodatkowo nie istnieje zagrożenie przenawożeniem, ponieważ związki mineralne i odżywcze skumulowane są w mikroorganizmach oraz uwalniane wraz z ich stopniowym obumieraniem.

 

Foto: Wikipedia / Facebook/Zielony Wrocław