We Wrocławiu istniało sześć fortów piechoty, które służyły jako stałe punkty oporu piechoty w przypadku mobilizacji. Najmniejszy tego typu zachowany obiekt w mieście, znajduje się na terenie lasu Sołtysowickiego.

Jeżeli chodzi o charakterystyczne cechy wrocławskich fortów, składały się  na nie m. in. główny schron, dwa schrony – wartownie, ciąg stanowisk strzeleckich oraz 1-2 bierne schrony. Dodatkową osłonę fortów stanowił zwykle szeroki nasyp ziemny, czasem fosa na tyłach, natomiast wokół sadzono skupiska drzew maskujące lokalizację tych budowli.

Fort piechoty nr 4 – Lisia Góra, bo o nim dziś mowa, mieści się nieopodal ulicy Przejazdowej, tuż przy ogródkach działkowych. Choć obiekt jest dość dobrze zachowany i nie został zniszczony podczas wojny, to otaczający go teren zamienia się stopniowo w śmietnisko, dookoła leżą opony i inne odpady.

Główny schron fortu został wybudowany w latach 1890-1891, natomiast w 1910 roku powstały dodatkowe mniejsze schrony i betonowa linia okopów. W 1945 roku, podczas przygotowań do obrony miasta, rozbudowano system obrony fortu i zaminowano przedpole.

Największy schron, znajdujący się najbliżej drogi prowadzącej do fortu, nie jest dostępny, a jego drzwi zostały zamurowane. Jednak wejścia do mniejszych budynków cały czas pozostają otwarte. Wzdłuż fortyfikacji ciągnie się betonowa linia okopów, która jest praktycznie nienaruszona, dzięki czemu można przejść się dość wąskim korytarzem otoczonym murami.

GALERIA:

Fort piechoty nr 4 – Lisia Góra jest dobrze znany miłośnikom wrocławskich fortyfikacji, choć jego lokalizacja nie jest zbyt dobrze oznaczona. Niestety nie wiadomo jak długo jeszcze będzie można go podziwiać, ponieważ obiekt z dnia na dzień niszczeje.

Mapa: LINK

Historie naszych czytelników o tajemniczym podziemnym Wrocławiu.

Tekst: CWC
Foto: Miejsca we Wrocławiu