Petanka, gra w bule, gra w kule – choć określeń jest kilka, to każde z nich oznacza to samo: dobrą zabawę na świeżym powietrzu. Zagrać można co tydzień na terenie Stadionu Sportowego „Leśnica”, gdzie swoją siedzibę ma Klub Sportowy Petanka.

Założony w 1999 roku wrocławski Klub Sportowy Petanka jest pierwszym zarejestrowanym klubem sportowym w tej dyscyplinie w Polsce. Początki jego istnienia są związane z pojawieniem się gry w bule w kraju. Polacy, którzy w latach 70, 80 i 90 XX wieku przyjeżdżali z Francji wraz z kupionymi przez siebie kulami, pokazywali grę znajomym, dzięki czemu stawała się coraz bardziej popularna.

W lipcu 1999 roku kilka wrocławskich rodzin rozpoczęło systematyczne rozgrywki w petankę. Pierwsze niezobowiązujące spotkania odbywały się na korcie w Leśnicy, aż wreszcie 23 grudnia 1999 roku do Rejestru Stowarzyszeń Kultury Fizycznej wpisano Klub sportowy gry w kule Petanka z siedzibą we Wrocławiu – KS Petanka Wrocław. Pierwszym prezesem został Bogusław Zając, a wiceprezesem Józef Parchanowicz.

Klub Sportowy Petanka działa do dziś, a wszystkie osoby chętne do gry w bule mogą skorzystać z boiska szutrowego w każdą niedzielę o godzinie 15:00, oczywiście pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji. Mile widziane są również osoby niedoświadczone, chcące nauczyć się gry w kule.

Na wrzesień bieżącego roku zaplanowane są również zawody gry w bule: 10 września odbędą się zawody drużyn 3-osobowych, natomiast 11 września turniej drużyn 2-osobowych. Do udziału można się jeszcze zgłaszać, a szczegółowe informacje można znaleźć na profilu facebookowym Klubu Sportowego Petanka.

 

Foto: Facebook/Klub Sportowy Petanka Wrocław