W ciągu obecnego tygodnia Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przekaże wykonawcy, Most Tumski do remontu generalnego, który już od dawna był zapowiadany. Most na jakiś czas zostanie zamknięty i stanie się placem budowy.

Obecny weekend był ostatnim czasem, w którym można było sciągnąć swoją kłódkę z mostu. Po remoncie wszystkie kłódki trafią do magazynu ZDiUM i będzie o wiele trudniej je odzyskać.

Remont Mostu Tumskiego będzie przede wszystkim obejmował wymianę kostki brukowej na równiejszą, czyszczenie i naprawę podpór kamiennych mostu, zastąpienie asfaltu płytami kamiennymi, oczyszczenie oraz wykonanie nowej powłoki stalowych części mostu, naprawę i wymianę uszkodzonych elementów, uzupełnienie brakujących części mostu.

Wykonawca jest zobowiązany również do przywrócenia historycznego widoku latarń przy wapiennych figurach świętych Kingi i Jana Chrzciciela. Podczas remontu również zostanie wymienione odświetlenie mostu.

Most Tumski jest zabytkiem. W obecnym kształcie funkcjonuje od 1889 roku i remontu nie przechodził od II Wojny Światowej. W latach powojennych wykonano na nim jedynie bitumiczne chodniki oraz zabezpieczenie antykorozyjne o kolorze turkusowym. Ostatni raz podobne prace były wykonywane w latach 90-ch w związku z czym jest wymagany generalny remont mostu.

Zobacz jak dawniej wyglądał Most Tumski: TUTAJ

Tekst/Foto: Grzegorz Szein