W samym centrum miasta, przy ul. Świdnickiej, mieści się nieduży budynek zbudowany w połowie XVIII wieku. Nie każdy, kto przechodzi obok niego wie, że to cenny zabytek, który kiedyś pełnił całkowicie inną funkcję niż obecnie.

Ocalony odwach, czyli budynek w którym stacjonowały wszelkiego rodzaju oddziały wojskowe oraz warty garnizonowe i policyjne, to jeden z niewielu zachowanych fragmentów umocnień Wrocławia z okresu przednapoleońskiego. Gdy wojska francuskie zdobyły miasto, zgodnie z rozkazem Napoleona, w 1807 roku zaczęto burzyć mury miejskie. Rozebrano Bramę Świdnicką, po której pozostałością jest właśnie zachowana wartownia.

Odwach został przebudowany w 1844 roku na styl neorenesansowy, autorem projektu był prawdopodobnie Carl Ferdinand Langhans, który wzorował się na renesansie francuskim i architekturze florenckiej. Obok budynku zbudowano także wieżyczkę, w której zainstalowano barometr oraz zegar.

Obecnie w budynku wartowni znajduje się kawiarnia oraz galeria sztuki współczesnej, a obok można podziwiać XIX-wieczną wieżyczkę, którą mianowano Pogodynką.

Tekst: CWC
Foto: Zbiory Fotopolska