Renowacja perełki architektonicznej XIX w. już dobiegła końca. Po wielu latach te pamiątkowe mury odzyskują swój dawny blask i świetność, stając się jednym z najbardziej prestiżowych i niezmiennie pożądanych adresów na mapie Wrocławia.

Inwestycja zdobyła właśnie 5. miejsce i najwyższą ocenę wśród obiektów historycznych po renowacji w plebiscycie “Fasada Roku 2020”. Była to już 14. odsłona zmagań o prestiżowy tytuł. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA), i projekt opracowany przez PANDA Studio na zlecenie Corra Investments, a urzeczywistniony przez firmę PC Services.

 

Historyczny gmach przeszedł gruntowną renowację pod okiem Konserwatora Zabytków. Wykończyliśmy go odtwarzając pieczołowicie historyczny detal, natomiast nowy budynek otrzymał mozaikową elewację zdobioną współczesnymi akcentami. Wykorzystano płytki z portugalskiego granitu Amarelo Mscieira, drewniane okna, zewnętrzne parapety z portugalskiego wapienia, mosiężne pochwyty i klamki, posadzki z patynowanej, dębowej deski. Windy posiadają antyczne lustra, a wykończone patynowanym mosiądzem nadają oryginalny, niepowtarzalny klimat wnętrz. Cała inwestycja, jej lokalizacja, aranżacja zieleni wokół, pietyzm w architektonicznych wyborach i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne nadają, a właściwie przywracają wyjątkowy i prestiżowy charakter tego miejsca. Klasyczna elegancja to najtrafniejszy opis tej inwestycji.

Historia zagląda przez okno…

Już w drugiej połowie XVIII wieku Szczytniki stanowiły atrakcyjną lokalizację dla zasobnych mieszczan, którzy w tym miejscu chcieli budować swoje piękne wille otoczone ogrodami. To tu w 1783 roku założony został jeden z pierwszych parków na kontynencie europejskim urządzony w stylu angielskim, nazywany „Książęcym Ogrodem” – późniejszy Park Szczytnicki.  Tutaj w 1872 roku rozpoczyna się udokumentowana historia budynku przy ulicy Bartla 6, który początkowo był niewielką, neoklasyczną willą dla kupca Johannesa Promnitza.   Zaprojektowany, jako obiekt parterowy, zdecydowanie mniejszy niż obecnie, wraz z kolejnymi zmianami właścicieli podlegał licznym zarówno drobnym przebudowom, jak i poważniejszym przekształceniom. Na początku XX wieku willę zamieszkiwał wybitny neurolog Adolf Strumpel, a w latach 20. prowadzono w niej pensjonat. W 1937 roku zaczęto przebudowę na potrzeby Szkoły Lądowej Obrony Przeciwlotniczej Reichsluftschutzbund, która mieściła się w budynku przy ul. Bartla 6 do 1944 roku. Po wojnie, swoją siedzibę miała tu Katedra Limnologii i Rybactwa oraz Studium Języków Obcych Akademii Rolniczej.

 

Rezydencja Szczytnicka oferuje w sumie 14 apartamentów. 6 z nich powstanie w nowym budynku z wbudowanym garażem podziemnym, kolejnych 8 zlokalizowanych zostanie w zabytkowym, ponad stuletnim gmachu, który przejdzie gruntowną renowację prowadzoną pod okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zaprojektowana została tak, by połączyć architekturę z otaczającym krajobrazem zapewniając mieszkańcom bezpieczeństwo, dyskrecję i spokój. Dzięki dodatkowym tarasom, balkonom i bezpośrednim wyjściom do ogrodów w stylu angielskim z bujnym drzewostanem, wszystkie apartamenty pozwalają na bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą.

Obiekty luksusowe bardzo często powstają na bazie już istniejących budynków, ze względu na wartość historyczną i status zabytków renowacja odbywa się najczęściej pod nadzorem konserwatora zabytków. Właśnie między innymi takimi inwestycjami zajmuje się zespół Panda Studio składający się z doświadczonych projektantów, architektów, inżynierów oraz artystów i rzemieślników, którzy swoją wiedzą i pasją pomagają wyjątkowym obiektom odzyskać dawną świetność. Inne budynki, które w ten sposób odzyskały dawny blask to Marcinkowskiego 8., położony w pobliżu nadodrzańskich bulwarów, który zdobył wyróżnienie w XXV edycji konkursu „Piękny Wrocław” organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Prezydenta Miasta, a także ikoniczne miejsce na mapie Wrocławia – Pasaż Pokoyhof.

Willa doktora Kriebla – przykład przedwojennego modernizmu w budownictwie.

 

Foto: Mat. prasowy