Wzgórze Partyzantów odzyska dawny blask! Rewitalizacja rozpocznie się w 2019 r. – takie są plany wrocławskiego magistratu. Miasto na ten cel ma zamiar przeznaczyć ok. 8 mln zł. A to tylko koszty pierwszego i drugiego etapu modernizacji.

Opuszczone, niedostępne i w katastrofalnym stanie – tak dziś wygląda Wzgórze Partyzantów, które po czteroletniej batalii sądowej wróciło do miasta. Przez blisko 28 lat dzierżawiła je spółka Retropol, która miała przywrócić tu dawny blask. Z tych zamierzeń wyszły nici.

Na razie wzgórze straszy, ale w ciągu kilku lat ma się to zmienić. Jego rewitalizacja rozpocznie się już w przyszłym roku. – Pierwszym etapem będzie rewaloryzacja kolumnady, którą widać na pośrednim poziomie wzgórza, wraz ze schodami, które prowadzą na szczyt wzgórza, i ze schodami, które doprowadzają do kolumnady od strony ul. Piotra Skargi – zapowiada dr Tadeusz Sawa-Borysławski z Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

W podziemiach kolumnady ma znajdować się lokal gastronomiczny, ale na tym nie koniec. Plany są o wiele bardziej ambitne. – Przed kolumnadą będzie zrewitalizowana piękna fontanna otoczona zielenią i, co ważne dla nas, posadzka tego placu nie będzie kamienna. Ona będzie posadzką parkową. Przywracamy ten obiekt parkowi, który jest wokół fosy – zapewnia dr Sawa-Borysławski.

Na pierwszy i drugi etap rewitalizacji wzgórza przeznaczonych zostanie ok. 8 mln zł. Wszystko po to, by – tak jak przed laty – pozostałość po dawnym Bastionie Sakwowym była wizytówką miasta.

– Punkt widokowy, miejsce spotkań, kawiarnia – wszystko to niestety w latach wojennych, pomimo podejmowanych prób przywrócenia do kulturalnego życia, nie powróciło do świetności – ubolewał przed laty dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy pochłonie Wzgórze Partyzantów. Ostatnim etapem rewitalizacji ma być odtworzenie historycznej glorietty, czyli nieistniejącej wieży.

 

 

Foto: Zbiory Fotopolska
Źródło: https://tvp.pl