Międzynarodowy Dzień kota, to święto obchodzone na całym świecie w różnych terminach. W Polsce celebrujemy je w tym samym dniu co Włosi, czyli 17 lutego.

Koty to zdecydowanie jedne z ulubionych zwierząt domowych, które towarzyszą nam już od wielu tysięcy lat. Pierwsze malowidła przedstawiające koty pochodzą ze starożytnego Egiptu, zwięrzęta te były traktowane było jako siła robocza, wykorzystywana głównie do tępienia gryzoni pustoszących pola uprawne i spichlerze. Z czasem zaczęły zamieszkiwać nasze domy i stały się nieodłączną częścią naszego życia.

Koty zaczęły pojawiać się w innych miejscach niż Egipt około 1500 roku p.n.e., kiedy to kupcy rozpoczęli ich przemyt do Palestyny, a następnie na Kretę i do południowych Włoch. Z czasem koty dotarły również do Chin i Japonii, a pod koniec IX wieku n.e. koty były znane już w całej Europie i Azji.

Nie bez powodu te piękne stworzenia doczekały się swojego święta, ich wyjątkowe cechy charakteru, niezależność i umiejętności łowieckie doceniali m. in. pisarze czy malarze, którzy często nawiązywali do postaci kota w swoich utworach.

Dzień Kota w Polsce obchodziliśmy po raz pierwszy 19 lutego 2006 roku, z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź. Pomysłodawcą święta jest Wojciech Albert Kurkowski, który propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

Kocie święto ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, ale także niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

W związku z Dniem Kota poprosiliśmy naszych czytelników, aby podzielili się z nami zdjęciami swoich kocich pupili. Wszystkie kociaki, które pojawiły się w komentarzach są piękne, ale nasze serca skradła Czarnuszka i jej wyjątkowe miedziane oczy.

Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie, kochajcie i dbajcie o swoje koty nie tylko od święta i pamiętajcie o tych zwierzakach, które niestety nie mają domów, im też trzeba pomagać, szczególnie zimową porą.

Oto Czarnuszka:

Tekst: CWC