Na początku grudnia na podwórku przy ul.Łukasińskiego będą realizowane zdjęcia do filmu. To prawdopodobnie ostatnia wizyta filmowców, bo w przyszłym roku na podwórku pojawią się robotnicy. Miasto podłączy tam kamienice do sieci ciepłowniczej i rozpocznie kilkuetapowy remont podwórka.

W filmie, którego roboczy tytuł brzmi „The Palast”, podwórko przy ul. Łukasińskiego razem z budynkami numer 15a i 15b zagra berlińskie podwórko z 1987 roku. Film fabularny reżyserowany przez Uli Edela opowiada historię dwóch sióstr, które krótko po porodzie rozdzielił powstający Mur Berliński. Bohaterki za plecami rodziców, przyjaciół  i współpracowników zamieniają się rolami i odkrywają swoją historię rodzinną.

To prawdopodobnie już ostatnia wizyta ekipy filmowej. W przyszłym roku filmowców zastąpią ekipy budowlane. – W ramach zaplanowanych prac budynki nr 15a i 15b przyłączymy do sieci ciepłowniczej, dzięki czemu zlikwidujemy kolejne stare piece. Będziemy przygotowywać też teren pod rewitalizację podwórka. W planach są m.in. wyburzenia części garaży i komórek. Sam remont podwórka o łącznej powierzchni ponad 7500 m2 rozpocznie się w przyszłym roku. Został podzielony na etapy, które planujemy zrealizować do 2023 roku. – zaznacza Anita Białowąs dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Podwórko bliskie artystom

Pierwszy etap remontu podwórka rozpocznie się w drugiej połowie 2021 roku. Realizowana będzie tam koncepcja podwórka im. Wszystkich Mieszkańców, która wygrała w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Nazwa projektu została wymyślona przez mieszkańców, którzy sami dla siebie nazwali podwórko imieniem Wszystkich Mieszkańców. W 2015 roku na podwórku pomiędzy ul. Mierniczą, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej organizowane były przez artystkę Izę Rutkowską liczne warsztaty i wydarzenia integracyjne, w tym również pojawił się dla dzieci 8-metrowy dmuchany jeż. Działania te zaowocowały mobilizacją całej podwórkowej społeczności.

– Projekt, który wygrał we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim zakłada m.in. budowę boiska, placu zabaw i siłowni. Na terenie zostanie wykonane również odwodnienie i oświetlenie. – dodaje Białowąs.

Aktualnie plan zagospodarowania całego podwórka przechodzi jeszcze ostatnie konsultacje z mieszkańcami. Następnie ZZK rozpocznie poszukiwanie firmy, która wykona pierwszy etap remontu podwórka. Prace będą finansowane z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, gdzie na ten cel zarezerwowanych zostało 750 000 złotych.

Wrocławskie kadry z filmu „Popiół i diament”

 

źródło: ZZK