Miłośnicy kąpieli w zimnej wodzie rozpoczęli już sezon na morsowanie. Uroczysta inauguracja Sezonu Morsowego 2022/2023 miała miejsce w niedzielę (23 października) na terenie wrocławskiego kąpieliska „Morskie Oko”. Uczestnikom wydarzenia towarzyszyły śpiewy, pozytywny nastrój oraz uśmiechy na twarzach.

Podczas trwającego już sezonu, Wrocławskie Morsy będzie można spotkać w soboty i niedziele o godz. 10:45 na „Morskim Oku” przy ul. Chopina 27. Aby upewnić się, czy danego dnia zimne kąpiele będą uskuteczniane, warto sprawdzić stronę internetową Wrocławskich Morsów, gdzie znajdują się szczegółowe informacje o ich działalności.

Morsowanie to zanurzenie się lub krótkotrwała kąpiel w zimnej wodzie jeziora, rzeki, morza lub innego zbiornika wodnego, może także przybrać formę kąpieli w przeręblu. Zwolennicy tej aktywności zażywają kąpieli w okresie od jesieni do wiosny, a woda, do której wchodzą, ma zazwyczaj temperaturę niższą niż 15°C.

Zwolennicy morsowania podkreślają, że zimna woda wzmacnia ich odporność i podnosi siły witalne, a także wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi. Natomiast badania naukowe wykazały dodatkowo, że lodowate kąpiele redukują m. in. stany zapalne w schorzeniach narządu ruchu.

Morsem może zostać praktycznie każdy, bez względu na wiek czy wagę. Do przeciwwskazań należą głównie choroby kardiologiczne, epilepsja i niektóre inne przewlekłe choroby. Przed rozpoczęciem przygody z zimnymi kąpielami warto skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że stan zdrowia na to pozwala.

Zimnych kąpieli nie powinno się uskuteczniać samotnie, najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z klubem morsów funkcjonującym w danym mieście lub grupą doświadczonych osób, które fachowo przeprowadzą nowicjusza przez cały proces przygotowywania się do pierwszego zanurzenia. Ważna jest m. in. rozgrzewka, spokojne wejście do wody i niezanurzanie głowy oraz rąk.

 

Foto: Facebook/Wrocławskie Morsy