W poniedziałek (30 maja), jeden z wrocławskich tramwajów zyskał nowego patrona. Został nim „Dobry Maharadża” Navanagaru – indyjski arystokrata i dyplomata, który w czasie II wojny światowej uratował tysiące polskich dzieci zesłanych wcześniej na Sybir.

W uroczystości udział wzięli Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Pani Nagma Mohamed Mallick – Ambasador Indii w Polsce, Kartikey Johri – Konsul Honorowy Indii oraz Krzysztof Balawejder – Prezes MPK Wrocław.

– Dzisiaj na ulice Wrocławia wyjechał tramwaj imienia Maharadży Navanagaru, na 75 lecie niepodległości Indii. We Wrocławiu, mieście otwartości i tolerancji pamiętamy o tym, jak losy indyjsko-polskie przeplatały się ze sobą na przestrzeni wieków. W czasie II wojny światowej dwie rodziny królewskie uratowały tysiące polskich rodzin zesłanych na Sybir. Dzisiaj tym tramwajem chcemy tę piękną historię przypomnieć – mówił prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

W 2016 roku obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci Dobrego Maharadży, a Sejm RP wydał z tej okazji specjalną uchwałę:

„3 lutego 2016 roku obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci Jama Saheba Shri Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja, Maharadży Księstwa Nawanagar, człowieka, który z dobrej woli i bezinteresownie pomógł ponad tysiącowi polskich dzieci, które udało się ewakuować ze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich po 24 grudnia 1941 roku. 

Polskie dzieci, które trafiły do Indii, wyprowadzone zostały z terenów syberyjskich Związku Sowieckiego przez gen. Władysława Andersa do Iranu. Stamtąd były przesiedlane do różnych krajów świata. Około 5 tys. sierot przybyło do Indii.  Część młodych Polaków trafiła pod opiekę Dobrego Maharadży, jak zwykli nazywać go podopieczni.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przypominając postać Jama Saheba Shri Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja, Maharadży Księstwa Nawanagar, w 50. rocznicę jego śmierci, czci pamięć o nim i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi oraz wielką bezinteresowność, jaką wykazał się, ratując od głodu i cierpienia ponad tysiąc polskich dzieci.”

Teraz symbolem pamięci o Dobrym Maharadży będzie także wrocławski tramwaj, wożący mieszkańców miasta i turystów.

 

Foto: Facebook/Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk