W środę (19 stycznia) na terenie Zajezdni „Borek” odbyła się uroczystość, podczas której pierwszy Moderus Gamma 2 zyskał patronkę. Została nią Maria Koterbska, artystka wykonująca niegdyś słynną „Wrocławską piosenkę” o niebieskich tramwajach mknących po szynach przez wrocławskie ulice.

– Imię wokalistki znalazło się na boku pojazdu o numerze 3301, stacjonującego na co dzień właśnie na Borku. Wewnątrz tramwaju można zapoznać się z jej życiorysem, wydrukowanym na specjalnie przygotowanych w tym celu planszach. Tramwaj będzie kursował na różnych liniach – w tym na 17, której trasa najbardziej odpowiada treści piosenki: „przez Sępolno, Zalesie i Krzyki” – poinformowało wrocławskie MPK.

W uroczystości nadania imienia Marii Koterbskiej nowemu tramwajowi pojawili się przedstawiciele samorządu Wrocławia i Bielska-Białej, skąd pochodziła artystka, a także jej syn, Roman Frankl.

– To wspaniały dzień. Jestem dumny, szczęśliwy i przede wszystkim bardzo wzruszony – mówił syn artystki, tuż po odsłonięciu jej imienia na burcie nowego Moderusa. – Jestem przekonany, że moja mama jest dziś tutaj z nami. Jak ją znam, siedzi na dachu tramwaju – dodał.

 

Jak zapowiada MPK, kolejne niskopodłogowe, niebieskie Gammy również będą nosiły imiona zasłużonych dla miasta postaci – ze świata kultury, sportu, biznesu, ale także społeczników, którzy działali na rzecz Wrocławia. Wiadomo już, że kolejną osobą, której nazwisko znajdzie się na niebieskim tramwaju, będzie słynny wrocławski koszykarz Adam Wójcik.

 

Foto: MPK Wrocław