Słynny na całą Polskę wrocławski Mezonetowiec zostanie wyremontowany w obecnym roku. Budynek został zbudowany w 1960 roku, a od trzech lat jest wpisany do rejestru zabytków. Na jego rewitalizację Urząd Miasta wyda 2,88 miliona złotych.

Maisonette – tak w języku francuskim nazywa się mieszkanie dwupoziomowe. Wrocławski Mezonetowiec został wzniesiony na początku lat 60. ubiegłego stulecia, a za jego projekt byli odpowiedzialni architekci Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Igor i Maria Tawryczewscy oraz Edmund Frąckiewiecz. Po II Wojnie Światowej budynek był pierwszym blokiem mieszkalnym w Polsce, w którym mieszkańcy posiadali dwupoziomowe mieszkania.

 

W budownictwie dominowała wtedy ciasnota i monotonia. Dwupoziomowe mieszkania wydawały się więc szczytem luksusu, choć wcale nie były duże. Na dole każde z nich miało salon, kuchnię, toaletę i wyjście na taras. Na górze była sypialnia, mniejszy balkon i łazienka. Od momentu powstania bloku wykonywano tam tylko prowizoryczne remonty. Budynek poszarzał od brudu, a szpetotę pogłębiają dodatkowo wielkie reklamy na obu ścianach szczytowych i zamontowane jak popadnie anteny satelitarne. Mezonetowiec nie uniknął też ingerencji graficiarzy. Elewacja malowana była od przypadku do przypadku, przeróbki wykonywano bez konsultacji z architektami. Właściwie każda wnęka balkonowa ma inny kolor, okna i drzwi.

Wtedy dość znaną formą w Europie były mieszkania typu maisonette. Ponieważ nie było możliwości budowania domów jednorodzinnych, pomyśleliśmy, że zaprojektujemy budynek wysoki, w którym będą mieszkania podobne do domów. Poza tym mieszkania dwukondygnacyjne w galeriowcu mają wielką zaletę – galeria jest co drugą kondygnację i sypialnie na wyższym poziomie mają normalne okna, do których nie ma wglądu, jak w tradycyjnej zabudowie. Był to budynek nowoczesny jak na owe czasy – wspominała w swoich wywiadach jeden z architektów projektu Jadwiga Grabowska-Hawrylak.

Mezonetowiec został wpisany do rejestru zabytków w 2017 r. celem ułatwienia przeprowadzenia tu gruntownego remontu co jak się okazało, nie było to takie proste. W bloku działają dwie wspólnoty mieszkaniowe, a sam budynek ma dwóch różnych zarządców. Kolejną przyczyną tak długo oczekiwanego remontu były też ogromne koszty i sposób ich pozyskania. Wpisanie do rejestru zabytków Mezonetowca sprawiło, że o fundusze można się było starać z Urzędu Miasta oraz innych instytucji publicznych.

Za projekt remontu jest odpowiedzialna pracownia architektoniczna VROA Architekci, która zwyciężyła konkurs jeszcze w 2017 roku, kiedy to pierwszy raz planowano wyremontować Mezonetowiec. Pierwszy etap prac remontowych przewiduje remont elewacji od strony podwórza. Następnie renowacja budynku obejmie również elewacje od strony ul. Kołłątaja. Na cały remont Mezonetowca wrocławski konserwator zabytków wydzielił 2,88 mln złotych.

Tekst: Grzegorz Szein
Foto: Zbiory Fotopolska