W czwartek (13 października) rozpocznie się 10. edycja Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego „Równoleżnik Zero”. Każdego roku motywem przewodnim Festiwalu był dany kontynent, jednak ze względu na tegoroczny jubileusz, tym razem uczestnicy wydarzenia poznają relacje z podróży po całym świecie.

Organizatorem „Równoleżnika Zero” jest Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu: „Naszym celem jest stworzenie unikalnego, interdyscyplinarnego wydarzenia, będącego okazją do spotkań ludzi zainteresowanych podróżami i poznawaniem innych kultur. Chcielibyśmy stworzyć dla mieszkańców Wrocławia przestrzeń, w której mogliby rozbudzić swoją wyobraźnię, słuchając opowieści z całego świata, ale także poznać życie codzienne, zwyczaje i tradycje ludzi żyjących w różnych zakątkach globu. Umożliwią to nie tylko opowieści z wypraw po całym świecie, ale też pokazy filmów, wystawy zdjęć, koncerty muzyki etnicznej czy warsztaty o tematyce kulturowej. Chcemy rozbudzić zainteresowanie światem, zachęcając uczestników festiwalu do własnych podróży.”

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu Podróżniczego będzie Przemek Kossakowski – dziennikarz, podróżnik oraz twórca cyklu programów m.in. „Down The Road”. Na początku spotkania dziennikarz zaproponuje publiczności kilka tematów do wyboru, a słuchacze demokratycznie zagłosują na te, które zainteresują ich najbardziej. Dzięki temu publiczność aż do końca spotkania będzie miała na nie realny wpływ.

Poza spotkaniem z Przemkiem Kossakowskim będzie można posłuchać podróżników, którzy opowiedzą m. in. o Australii, Malezji, Finlandii, Salwadorze, Hongkongu czy Karpatach. Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie internetowej.

Po każdej prezentacji będzie można spotkać się z jej autorem klubie festiwalowym, umiejscowionym w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8b. Tam również zaplanowano wiele atrakcji: Book Swap, czyli wymiana przewodników i książek podróżniczych, kiermasz niechcianych pamiątek z podróży, stoisko Planety Młodych, specjalizującej się w ubezpieczeniach podróży, festiwal odpowiedzialnego podróżowania oraz Turystyczna Szkoła Weekendowa Na Azymut, która promuje ideę podróżowania i zdobywania związanych z tym umiejętności wśród dzieci i młodzieży.

„Równoleżnik Zero” potrwa od 13 do 15 października, a spotkania z podróżnikami będą odbywać się w trzech lokalizacjach: Biblioteka Turystyczna (ul. Szewska 78), Mediateka (pl. Teatralny 5) oraz Centrum Innowacji (pl. Teatralny 5). Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

 

Foto: Równoleżnik Zero - Wrocławski Festiwal Podróżniczy