Nieruchomość znajdująca się na wrocławskim Dąbiu, a mianowicie przy ul. Rzeźbiarskiej 4 czekała na nowego właściciela kilka lat. Ostatecznie Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu sprzedała zabytkowy zameczek firmie RH Development.

Zameczek Odrzański, czyli dawny Establishment Oderschlösschen powstał w 1910 roku i był jednym z ulubionych miejsc spotkań wrocławian, którzy prowadzili na jego terenie życie rozrywkowe. Obiekt pełnił również funkcję bazy kajakarskiej i wioślarskiej. Po zakończeniu II wojny światowej zameczek wszedł w posiadanie Akademii Wychowania Fizycznego, która prowadziła w nim zajęcia dla studentów.

Firma RH Development nabyła w ramach przetargu zarówno zameczek o powierzchni użytkowej wynoszącej 1788,28 m2, jak i hangar na łodzie o powierzchni 89,40 m2. Jak można przeczytać w opisie nieruchomości, architektura zameczku nawiązuje do stylu przedwojennych obiektów uzdrowiskowych. Bryła jest ciekawa pod względem architektonicznym, wzbogacona ryzalitami, narożami alkierzowymi, balkonami oraz tarasami. W części środkowej dachu mansardowego wybudowano ozdobną wieżyczkę. Jeżeli chodzi o hangar, jest to drewniany barak wybudowany w 1913 roku.

Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, obszar, na którym mieści się nieruchomość, przeznaczony jest pod zabudowę usług turystyki, wypoczynku, kultury czy gastronomii. Obiekt jest objęty nadzorem konserwatorskim, zatem wszystkie planowane prace muszą zostać skonsultowane z konserwatorem zabytków.

Cena, jaką wrocławski AWF uzyskał za nieruchomość to 9 milionów 150 tysięcy złotych. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób deweloper zagospodaruje zameczek.

 

Foto: Zbiory Fotopolska