Wrocławska restauracja w finale pokonała 11 najbardziej innowacyjnych restauracji z całej Polski. Nagrodzili ją zarówno uznani jurorzy kulinarni, jak i publiczność. Wine & Food Noble Night to jeden z najtrudniejszych konkursów kulinarnych w Polsce.

W finale 9. edycji prestiżowego konkursu Wine & Food Noble Night uczestniczyło 12 zespołów (szef kuchni z sześcioosobowym teamem) z najciekawszych i najbardziej nowatorskich polskich restauracji, wybranych wcześniej przez inspektorów konkursu. Każdy zespół przygotowywał w trakcie finałowego wieczoru, na oczach jurorów i publiczności, autorską przystawkę i danie główne. – W tym roku głównym tematem konkursu były żywioły. Na przystawkę podaliśmy pasztet z królika, kawior z polskiego ślimaka i grzybowe puree z czarnych lejkowców, symbolizujące ziemię, a na danie główne biodrówkę jagnięcą z fasolą oraz sianem z palonego pora, całość symbolizowała ogień – mówi Łukasz Budzik, szef kuchni restauracji Mennicza Fusion z hotelu Granary we Wrocławiu, który działa w zrewitalizowanym, zabytkowym budynku spichlerza z XVI w., przy ul. Menniczej.

Jury konkursu składało się z uznanych szefów kuchni, jak Maciej Majewski, Jarek Uściński czy Paweł Oszczyk, krytyków kulinarnych, w tym Adam Chrząstowski, Justyna Adamczyk i Maciej Dobrzyniecki, a także przedstawicieli branży gastronomicznej. Jurorzy brali pod uwagę smaki, technikę wykonania oraz estetykę podania. Przyznali wrocławskiej restauracji pierwsze miejsce. – Pokonaliśmy mocną, wyróżniającą się innowacyjnym podejściem do kuchni konkurencję z całego kraju. To ogromne wyróżnienie dla Wrocławia na kulinarnej mapie Polski. Zostaliśmy docenieni za dwa dojrzałe i spójne dania. To jeden z najtrudniejszych konkursów kulinarnych w Polsce, ponieważ w trakcie jednego wieczoru trzeba przygotować aż 350 dań tego samego rodzaju i nie wiadomo, które z nich trafi do profesjonalnego jury. Dlatego tak ważna jest tu powtarzalność, dobre kryterium wysokiej jakości kuchni – podkreśla Łukasz Budzik. Wrocławska restauracja zdobyła uznanie również w oczach publiczności, która przyznała jej pierwsze miejsce w kategorii „przystawka” oraz drugie w kategorii „danie główne”.

W ramach konkursowych nagród szef kuchni restauracji Mennicza Fusion otrzymał staż w dwóch legendarnych restauracjach z trzema gwiazdkami Michelin: Arzak w San Sebastian w Hiszpanii oraz w paryskiej Guy Savoy. Dodajmy, że nagrodzone dania zostały przygotowane nie tylko na konkurs. Pasztet z królika można spróbować w restauracji, a biodrówka jagnięca wkrótce wejdzie do menu Mennicza Fusion. – Nasza restauracja ma wyrazisty styl, opierający się na autorskich pomysłach wpisanych w trend nowoczesnej kuchni światowej. Nagrody w konkursie Wine & Food Noble Night pokazują, że mamy zespół pasjonatów, znakomicie rozumiejący jej ideę. Dlatego restauracja to duma naszego hotelu – podsumowuje Karolina Kocyłowska, dyrektor hotelu Granary.