2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie. Z tej okazji Wrocław dołącza do akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu”, w ramach której wiele budynków i instytucji zostanie podświetlonych na niebiesko.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Osoby cierpiące na autyzm, należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy osób w całej Polsce. Autyzm powoduje problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy.

Wrocław, jak co roku, dołącza do akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu”, w ramach której niebieskim światłem zabłysną m. in. m.in.: Stadion Wrocław, Hydropolis, Kino Nowe Horyzonty, wrocławskie MPK, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Dolnośląski Urząd Marszałkowski, kluby sportowe Gwardia Wrocław oraz Panthers Wrocław, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet SWPS Wrocław.

Konsekwencja, skrupulatność, doskonała pamięć. To tylko niektóre z wielu wyjątkowych cech, jakie posiadają osoby ze spektrum autyzmu. Ich niebywałe umiejętności mogą sprawdzić się świetnie chociażby w branży IT. Celem tej akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu” jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu wśród ogólnej społeczności, ale przede wszystkim wśród pracodawców – opowiada Karolina Zych, koordynatorka akcji „Na Niebiesko dla Autyzmu”.

 

Foto: Facebook/Stadion Wrocław