Nielegalne graffiti, bohomazy i mowa nienawiści coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Szpecą miasto, niszczą elewacje, latarnie i przystanki, a przy tym generują realne koszty, które są pokrywane z budżetu miasta, czyli z kieszeni wszystkich mieszkańców.
Miasto Wrocław od lat konsekwentnie przeciwdziała niszczeniu przestrzeni publicznej. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta regularnie podejmuje działania mające na celu oczyszczanie miejskich latarni — ostatnia taka akcja pochłonęła około 12 tysięcy złotych. Znacznie większe środki przeznaczane są obecnie na czyszczenie elewacji Arkad przy ul. Świdnickiej, gdzie usunięcie graffiti kosztuje ponad 300 tysięcy złotych z budżetu miasta.
– Wrocław jest przestrzenią wspólną, należącą do wszystkich mieszkańców. Dbając o nią, chronimy nasze dobro wspólne. Niestety, akty wandalizmu powodują realne straty, również o charakterze finansowym. Koszty napraw i usuwania szkód ponoszone są z budżetu miasta, a więc z pieniędzy jego mieszkańców. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby każdy reagował na wszelkie przejawy niszczenia tego, co wspólnie budujemy – podkreśla Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Regularne kontrole i zatrzymania
Równolegle do prac porządkowych, działania prowadzi także Straż Miejska Wrocławia, która konsekwentnie patroluje miasto, reagując na akty wandalizmu.
– Wczoraj wieczorem nasz operator monitoringu namierzył cztery osoby rozklejające plakaty na Arkadach przy ul. Świdnickiej. Każda z nich została ukarana mandatem w wysokości 500 zł. W obecności funkcjonariuszy usunęli plakaty, które rozwieszali. Kilka godzin później, nad ranem, na ul. Kotlarskiej operator monitoringu zauważył osobę malującą graffiti. Mężczyzna został ujęty i przekazany policji, która prowadzi dalsze czynności – mówi Waldemar Forysiak, zastępca komendanta Straży Miejskiej Wrocławia.
Walka z mową nienawiści i społeczne zaangażowanie
Dużą rolę w przeciwdziałaniu wandalizmowi odgrywa również Wrocławskie Centrum Integracji. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz wykorzystaniu pracy społecznej osób skazanych – które rocznie wykonują ok. 100 tysięcy godzin prac na rzecz miasta – tylko od początku 2025 r. udało się usunąć prawie 1,8 tysiąca przypadków mowy nienawiści z ponad 560 lokalizacji oraz ponad 2,4 tysiąca nielegalnych graffiti.
– Każdego roku, dzięki zaangażowaniu mieszkańców i współpracy wielu podmiotów udaje się zamalować nawet 3 tys. elementów mowy nienawiści z przestrzeni naszego miasta. To codzienne działania, które mają realny wpływ na wygląd i klimat naszej przestrzeni. Ale wciąż potrzebna jest czujność i współodpowiedzialność każdego z nas – mówi Ewa Żmuda, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.
MPK czyści przystanki w ramach akcji „Picasso 2.0”
Swoją akcję prowadzi także MPK Wrocław, które w ramach programu „Picasso 2.0” dba o czystość wiat przystankowych. W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 2025 r. odbyła się pierwsza odsłona działań, w ramach której oczyszczono aż 130 przystanków z graffiti, bohomazów i nienawistnych haseł. Do dziś pracownicy przewoźnika usunęli nielegalne napisy z ponad 500 wiat przystankowych na terenie całego miasta. Koszt wyczyszczenia jednej to ok. 300-500 zł.
– Przystanek to często pierwszy punkt kontaktu pasażera z komunikacją miejską, dlatego chcemy, by był czysty, zadbany i bezpieczny. Wiemy jednak, że samo czyszczenie nie wystarczy. Dlatego apelujemy do mieszkańców: reagujcie, gdy widzicie akty wandalizmu. Na naszej stronie działa specjalna zakładka do zgłaszania incydentów – każde takie zgłoszenie pozwala nam działać szybciej i skuteczniej. Dbanie o Wrocław to nasza wspólna odpowiedzialność – podkreśla Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.
Akcja „Picasso 2.0” to nie tylko walka z wandalizmem – to także kompleksowe odświeżanie przestrzeni przystankowej. MPK wymienia również zniszczone deski ławek, elementy konstrukcyjne oraz szyby, by poprawić komfort i bezpieczeństwo pasażerów.
Foto: FB/MPK Wrocław
Polecane
Maj 28
W tym miejscu samodzielnie przygotujesz zupę.🍜Znacie to miejsce?🤤
Malatang | Wrocław | Panpot | restauracja | restauracja |
#miejscawewroclawiu #wrocław #wroclawskiejedzenie
...
Maj 25
To miejsce na pewno spodoba się Twoim dzieciom.🙃 Społeczne Muzeum Militarne.🤌
#miejscawewroclawiu #wrocław #militaria
...
Maj 19
Pralnia Frania.🧺
#miejscawewroclawiu #wrocław #pralnia #dolnyśląsk
...
Maj 16
Ten sklep to perełka dla poszukiwaczy porcelany, szkła, zegarów i przydatnych rzeczy do domu.❤️🔥
Sklep „Waza” znajdziecie przy placu Staszica 1 📌
#miejscawewroclawiu #wrocław #vintage
...
Maj 14
Przychodzicie, jecie, chwalicie.🤤Pozdro Miano pizza.🍕
#miejscawewroclawiu
...
Maj 10
Startuje nasza autorska gra „Miejsca we Wrocławiu - Tajne Śledztwo”.😱 Bilety do kupienia online (link w bio).🎫 Start 16 oraz 17 maja.🔥
Oznacz w komentarzu osobę, z którą wejdziesz do gry.🫡 Wybierzemy dwie pary.🙌 Wyniki: 12 maja 2026 roku, o godzinie 12:00 ⏰
#miejscawewroclawiu #wrocław #autopromocja
...
Maj 9
Przydatne informacje dla osób, które chcą odwiedzić Wrocław.💡Nie obserwuj tego profilu, bo uzależnisz się od naszych rolek.🤓🙌
#miejscawewroclawiu #wrocław #dolnyśląsk
...
Maj 4
W @onedayclinic_optyk znajdziecie kompletne okulary już od 199 zł, a także ludzi, którzy fachowo doradzą i przebadają Wasze oczy.👁️
Salony zajdziecie przy ul. Strzegomskiej 197 oraz ul. Bajana 1 📌
#współpracareklamowa z @onedayclinic_optyk 🤝
#miejscawewroclawiu #wrocław #onedayclinic
...
Maj 1
Nowa MWW STREFA powstała w @zazoo_beachbar 🌴 Udanej majówki, odwiedzajcie naszą strefę, podobno jest najbardziej chilloutowa we Wrocławiu.☀️Pozdro!🙌 #miejscawewroclawiu #mwwstrefa #zazoo ...