Ze wszystkich miast w Polsce to właśnie Wrocław ma chyba jedną z najbardziej ciekawych i szalonych historii spośród wszystkich innych.

Miasto znane jest pod kilkudziesięcioma różnymi nazwami, Wrocław wielokrotnie przechodził między czterema różnymi krajami ale nie tylko bo również w czasach wcześniejszych pomiędzy różnymi królestwami które znajdowały się na tym terenie. O czym wie niewielu ludzi w naszym kraju ale także na świecie, Wrocław był jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo i architektonicznie miast w Europie Środkowej, zanim jeszcze zaledwie 65 lat temu został zburzony. Od czasu oficjalnego pożegnania komunizmu w Polsce w 1989 r. i coraz większego porozumienia z innymi europejskimi krajami, Wrocław ugruntował swoją pozycję wśród najważniejszych ośrodków turystycznych Europy Wschodniej oraz stał się miastem z którego mogą być dumni wszyscy Polacy. Wrocław dzisiaj charakteryzuje się jako miasto otwarte z dużą zawartością kultury ale również wyjątkowego budownictwa które mimo wojny w wielu miejscach zostało odbudowane i stanowi o sile tego miasta. Fani rozrywki czy sportu również nie będą tutaj narzekać na nudę, miasto posiada w swojej ofercie wiele miejsc takich jak na przykład kasyna ( więcej możesz zobaczyć na Casinonox.pl) czy inne przestrzenie przeznaczone na bardziej aktywny wypoczynek.

Co warto zobaczyć będąc we Wrocławiu?

Zacznijmy od centrum które zasadniczo składa się z 3 obszarów których nie można pominąć zwiedzając Wrocław. Pierwszym z nich jest oczywiście Stare Miasto, z przepięknie odrestaurowanym Rynkiem w centrum i labiryntem brukowanych uliczek, kanałów, mostów i wież kościelnych, jest to piękny teraz z którego korzystają zarówno mieszkańcy Wrocławia jak i podróżujący którzy przyjechali eksplorować to miasto. Obszar ten, ograniczony jest od północy rzeką Odrą i od południa fosą miejską, otoczony niegdyś średniowiecznymi murami obronnymi, jest miejscem, gdzie znajduje się większość wrocławskich zabytków i muzeów, a także wiele pięknych budynków uniwersyteckich, strzelistych kościołów jak również symbolu Wrocławia czyli – skrzatów, które może odnaleźć w wielu miejscach. Na Starym Mieście znajduje się również „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” – unikalna dzielnica na południowy zachód od rynku, w której niemal obok siebie znajdują się miejsca kultu czterech różnych wyznań (dokładnie tak jak się ona nazywa), w tym jedyna zachowana w mieście synagoga żydowska – dzielnica znajduje się na ulicy Ruskiej i zdecydowanie warto wpisać to miejsce na listę miejsc które musimy zobaczyć we Wrocławiu.

Stare Miasto jest niepodważalnie ważnym elementem Wrocławia, ale jego dusza znajduje się w Ostrowie Tumskim. „Wyspa Tumska” bo tak się o niej mówi powstała na wyspie która wówczas miała miejsce na obszarze przepraw przez rzekę Odrę, dzisiaj nie jest to już wyspa, ale historyczne nazewnictwo pozostało i nadal funkcjonuje wśród społeczności. Znajduje się w niewielkiej odległości na północny wschód od rynku i jest pierwszą częścią Wrocławia, która została zasiedlona przez plemiona słowiańskie, odkryto na tym terenie wiele śladów osad najstarsze odkrycia sięgają X wieku. Dzisiaj jest to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia w której znajdują się najważniejsze katedry miasta, oprócz tego Ostrów Tumski to nadal jedno z najważniejszych miejsc o znaczeniu królewskim i religijnym.

Hala Stulecia we Wrocławiu

Żadna, ale to absolutnie żadna wizyta we Wrocławiu nie może ominąć Hali Stulecia która znajduje się na wschód od Starego Miasta o którym wspominaliśmy przed chwilą. Obiekt został wpisany w 2006 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO a w 2013 roku Hala Stulecia obchodziła setne urodziny, wszystko otoczone jest pięknymi parkami i ogrodami m.in cudownym ogrodem Japońskim, ale także wrocławskim ZOO i spektakularną fontanną multimedialną która zimą zamienia się w najpiękniej usytuowane lodowisko w mieście. Hala Ludowa – bo tak również możemy powiedzieć, wybudowana została w stylu ekspresjonistycznym przez dwóch wybitnych architektów – Maxa Berg oraz Gunther Trauer. Dzisiaj stanowi jeden z głównych miejsc wybieranych przez turystów z całego świata odwiedzających Wrocław.

Wrocław to duże miasto które oprócz Starego Miasta czy Hali Stulecia ma do zaproponowania dużo więcej dla wszystkich zwiedzających. Olbrzymie portfolio kulturalne – kina, teatry czy muzea ale także znakomita baza gastronomiczna sprawia, że Wrocław jest idealnym miejscem do odbycia swojej kolejnej wycieczki właśnie tutaj.

Foto: Pixabay