Podczas 4 edycji Kinomuralu, unikatowego wydarzenia łączącego kino i sztukę z tkanką miejską, ponad 70 artystów i artystek z całego świata zaprezentuje swoje animacje na kamienicach historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Na 6 tematycznych ścianach będzie można zobaczyć kilkadziesiąt dzieł audiowizualnych. Ich twórcy powalczą w tym roku m.in. o Nagrodę Prezydenta Wrocławia. Kinomural poprzedzi spacer historyczny po Przedmieściu Odrzańskim i spotkanie wokół sztuki w przestrzeni publicznej.
Od czterech lat podczas jednego wieczoru kilkanaście tysięcy widzów podziwia gigantyczną galerię pod gołym niebem. Boczne ściany kamienic stają się olbrzymimi płótnami, na których powstają efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu, przez kino eksperymentalne i różnego rodzaju animacje, po instalacje audiowizualne.
Tematyczne ściany, Nick Cave i wydarzenia specjalne
Podczas tegorocznego Kinomuralu zobaczymy m.in. dzieła artystów z całego świata wybrane przez grono kuratorskie do sekcji głównej, prace wyłonione w otwartym konkursie na audiowizualną interpretację cytatu z utworu Nicka Cave’a pt. „Fireflies” oraz animacje studentów Katedry Sztuki Mediów ASP Wrocław. Czwarta edycja wydarzenia przynosi nowości w formule programowej.
– Po raz pierwszy każda z sześciu ścian projekcyjnych ma swój temat przewodni – mówi Bartek Bartos, dyrektor Kinomuralu. – Ściana na Jagiellończyka to pulsujące fantazje o ciele i umyśle, fascynujące i niepokojące zarazem. Ołbińska to kosmiczne układanki, które tworzą niesamowite struktury. Z kolei ściana na Wincentego udowodni, że to, co różnorodne może stać się harmonijne – dodaje.
Ściana przy Niemcewicza 27 to zarówno coroczna audiowizualna Dobranocka na największym ekranie świata, jak i kuratorowana przez Adrianę Prodeus Ściana poetycka, która spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest ruchoma wizualna poezja. Ściana przy Niemcewicza 30b należeć będzie w całości do Petera Burra, nowojorskiego mistrza animacji komputerowej. Wraz z cyfrowymi pracami artysty będzie można zanurzyć się w świat gier wideo, poszukać wyjścia z labiryntu bezkresnych pejzaży, dystopii i migoczących pikseli. Mieszkający na co dzień na Brooklynie Burr pojawi się we Wrocławiu osobiście. Na Trzebnickiej natomiast widoczne będą efekty warsztatów w ramach projektu LAACT (Light as a Creative Tool) Roberta Sochackiego z kolektywu NOKS. Artyści wizualni i dźwiękowi stworzą animację, dla której punktem wyjścia będzie światło – jego obecność w życiu codziennym i znaczenia w sztuce współczesnej.
Organizatorzy szykują dwa pokazy specjalne – kolejną odsłonę „Threshold” Tomka Tryzny i Agaty Bartos, czyli przygód na pograniczu dziejących się w świecie, z którego nagle i dramatycznie zniknął kolor oraz projekt specjalny autorstwa Piotra Bartosa, Filipa Zawady i Konrada Imieli z muzyką Toma Waitsa.
Po raz pierwszy wśród artystów Kinomuralu jury przyzna wyróżnienia finansowe. Dzięki mecenasowi sztuki OKRE Development trzy równorzędne nagrody w wysokości 2000 zł każda trafią do artystów wyłonionych w open callu. Trzy kolejne wyróżnienia w tej samej kwocie – jako Nagroda Prezydenta Wrocławia – powędrują do twórców sekcji głównej. Wyniki obrad jury będą znane 25 września.
Przedmieście Odrzańskie do odkrycia
W tym roku Kinomural przenosi się w nowe miejsce. Tym razem ruchome murale pojawią się na terenie historycznego Przedmieścia Odrzańskiego. Już 17 września o godz. 16:00 będzie można wziąć udział w spacerze po Przedmieściu.
– Wspólnie poszukamy nadodrzańskiego genius loci w miejscach, sztuce oraz biografiach mieszkanek i mieszkańców tej części miasta – zapowiada Ewa Pluta, historyczka sztuki i przewodniczka. Oprowadzanie rozpocznie się pod muralem „Brama do Nadodrza” przy Łokietka 1. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy.
Kinomural 2022 odbędzie się 24 września w godzinach 19:30-22:00 w sześciu lokalizacjach: przy Trzebnickiej 19-21, Jagiellończyka 40, św. Wincentego 39a-41a, Niemcewicza 27 i Niemcewicza 30b oraz Ołbińskiej 16.
Wydarzenie poprzedzi panel dyskusyjny wokół sztuki w przestrzeni publicznej organizowany przez Kinomural i OKRE Development zaplanowany na 23 września na godz. 18:00 w Pod Ciśnieniem (Sudecka 96). W spotkaniu artysty, projektanta i architekta wezmą udział Peter Burr, Paweł Grobelny i Zbigniew Maćków. Rozmowę poprowadzi krytyczka sztuki i kuratorka Kinomuralu, Adriana Prodeus.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Kinomuralu jest bezpłatny.
Wydarzenie jest objęte patronatem MWW.