Chcesz „przenieść się” do dawnego Wrocławia? Zobaczyć jego transformację, historyczne i architektoniczne oblicza? 17 czerwca o godz. 18:00 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się specjalny pokaz Kadrów Wrocławia zorganizowany w ramach Festiwalu Budownictwa Dolnośląskiej Izby Architektów Budownictwa.

W programie pokazu znajdą się najciekawsze archiwalne filmy dokumentalne ukazujące wojenne zniszczenia miasta oraz kolejne dziesięciolecia jego odbudowy. Przed rozpoczęciem projekcji odbędzie się prelekcja prof. Tomasza Głowińskiego. Ponadto każdy film poprzedzony zostanie krótkim wprowadzeniem Ingi Leśniewskiej-Orlickiej zajmującej się naukowo tematem obrazu Wrocławia w filmie dokumentalnym.

mww-kadry3 mww-kadry mww-kadry2

PROGRAM POKAZU:
Fragmenty PKF z lat 1945-1965, 20 minut
Blok kilku – kilkunastu fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej dotyczących Wrocławia, odbudowy i architektury miasta. Blok zostanie przegrany i przygotowany specjalnie na potrzeby tego pokazu.
Wrocław 1959 (1959), reż. Jadwiga Plucińska, 12 minut
Wrocław roku 1959 jest miastem kontrastów. Z jednej strony pulsujące życiem, nowoczesne śródmieście, z drugiej zaniedbane, ciągle jeszcze leżące w ruinach przedmieścia. Ale nawet w warunkach, które dla dzisiejszego mieszkańca miasta wydawałyby się karygodne, można znaleźć przysłowiowy własny kąt, gdzie można urządzić sobie życie.
Nasz Wrocław (1974), reż. Bogusław Rybczyński, 38 minut
Film zrealizowany na zamówienie władz Wrocławia, ukazuje dzieje miasta od ostatnich akordów Festung Breslau po połowę lat siedemdziesiątych. Widzimy najpierw walki o miasto, potem jego ruiny i wreszcie odbudowę (fragmenty archiwalnych kronik filmowych). W dalszej kolejności ukazane zostało życie kulturalne i przemysłowe miasta oraz sielankowe scenki z wrocławskich ulic, dyskotek oraz innych ówczesnych atrakcji Wrocławia. W finale panorama miasta z lotu ptaka.
Odbudowa Wrocławia (2005), reż. Marcin Bradke, 28 minut
Film opowiada o powojennej odbudowie Wrocławia, ukazuje problemy, jakie towarzyszyły temu przedsięwzięciu. Autorzy przypominają historię miasta i jego wielokulturową przeszłość.
40 dni wrocławskiej fabryki wagonów (1947), realizacja K. Gordon, 15 minut
Relacja z uruchomienia fabryki wagonów we Wrocławiu. Jeden z najstarszych polskich filmów dokumentalnych zrealizowanych w powojennym Wrocławiu.
Wrocławski eksperyment (1966), realizacja W. Norbert, 10 minut
Wielki remont miasta, zatłoczone ulice, niedogodności , ciasne przejścia dla pieszych, drewniane kładki, praca maszyn przy ubijaniu nowego asfaltu na drogach – słowem wielki remont miasta.
Wrocławskie dworce kolejowe (2008), realizacja Kinga Wołoszyn-Świerk, 13 minut
Początki historii wrocławskiego węzła kolejowego sięgają I polowy XIX wieku. Dla budowniczych i projektantów kolej była nowym wyzwaniem. Traktowana początkowo jako ciekawostka techniczna, szybko znalazła swoje miejsce na rynku, stając się z biegiem czasu głównym środkiem transportu towarowego i pasażerskiego na Dolnym Śląsku.

Biletu już w sprzedaży w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz na stronie www.kinonh.pl.

Kadry Wrocławia
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław, Kazimierza Wielkiego 19a-21