Dobra wiadomość dla mieszkańców Popowic – tramwaje pojadą przez ich osiedle w maju 2023 roku. Pasażerowie będą mogli korzystać z linii nr 18 i 19. Obie będą dojeżdżać na Kozanów przez Szczepin i Popowice, ale każda wyjedzie z innej części miasta, jedna ze wschodu, a druga z południa.

Obie linie pojadą nowym, 4-kilometrowym odcinkiem torowiska wybudowanego przy ulicach: Popowickiej, Starogroblowej, Długiej i Dmowskiego już w maju bieżącego roku. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 9 par przystanków – dwa z nich są ustawione tak, aby ułatwić przesiadkę do pociągów na stacjach kolejowych Wrocław Popowice i Wrocław Szczepin.

– To nowa jakość w dostępności do transportu zbiorowego. Prawie 15 000 mieszkańców będzie miało dostęp do nowych przystanków w czasie dojścia do 7,5 min. Dzięki dwóm liniom tramwajowym mieszkańcy Popowic w szczycie co 6 minut będą mieli komfortowy, niezawodny i neutralny dla środowiska środek transportu, który pojedzie także po zielonym torowisku – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Linia nr 18 zastąpi linię 32 i będzie kursowała pomiędzy Gajem a pętlą Kozanów (Dokerska). Tramwaje pojadą m. in. przy Dworcu Głównym, przez centrum miasta, mosty Pomorskie i ulicę Popowicką.

Linia nr 19 zastąpi natomiast autobusy C i będzie kursowała pomiędzy ogrodem zoologicznym a pętlą Kozanów (Dokerska). Tramwaje pojadą m. in.: przy Hali Stulecia, przez plac Grunwaldzki, plac Bema, ulice Drobnera i Dubois, Szczepin oraz Popowice.

Uruchomienie nowych tras tramwajowych wpłynie również na zmiany w kursowaniu autobusów, zwłaszcza tych jeżdżących po Popowicach i Kozanowie. Na ulicach Kozanowskiej i Dokerskiej pojawią się autobusy 102 i 103, zapewniające dojazd do tramwajów kursujących ulicami Pilczycką i Legnicką. Zmieni się także linia autobusowa 104, która będzie połączona z linią 140 pod jednym, wspólnym numerem 104. Pozwoli to mieszkańcom Maślic i Osobowic dojechać do tramwajów kursujących ulicami Popowicką i Legnicką. Ostatnia zmiana dotyczy autobusów 122, które przestaną jeździć ulicą Popowicką, a zaczną kursować przez Legnicką i Zachodnią.

Przypominamy, że nowa trasa tramwajowa przez Popowice łączy torowisko przy mostach Mieszczańskich z tym na ul. Milenijnej. Poza budową 4-kilometrowego torowiska, prace objęły również przebudowę ponad 5 km dróg i montaż kilkunastu nowych przystanków. To jedna z największych inwestycji komunikacyjnych Wrocławia. Jest dofinansowana z Unii Europejskiej, a jej koszt to ponad 222 mln zł.

 

Foto: mat. Wrocławskie Inwestycje