Każdy, kto kiedykolwiek przechodził lub przejeżdżał ulicą Legnicką, z całą pewnością zwrócił uwagę na budynek mieszczący się pod numerem 42. Jest to neorenesansowa willa wybudowana w 1889 roku, dzięki czemu stanowi najstarszą budowlę w tej okolicy. Choć nie można odmówić jej uroku, to jednak od wielu lat nikt nie dał jej szansy na ponowny rozkwit.

Willa na rogu ulic Legnickiej i Bolesławieckiej została zaprojektowana przez mistrza murarskiego E. Schoena i wybudowana w 1889 roku. W okresie międzywojennym właścicielem budynku był dworski jubiler – Alfred Guttentag, który wynajmował poszczególne pomieszczenia dwóm kupcom i mechanikowi. To właśnie jego nazwiskiem nazywana jest dziś willa.

Historia budynku nie jest zbyt pozytywna, choć jako jedyny w okolicy przetrwał II wojnę światową. W czasach PRL-u działało w nim przedszkole, natomiast w 2005 roku niszczejąca willa została sprzedana na licytacji. W latach 2008-2011 przeprowadzono generalny remont obiektu, nad którym czuwał Miejski Konserwator Zabytków. Nowy właściciel postanowił zmienić funkcję budynku z usługowej na hotelowo-restauracyjną. Hotel nie został jednak nigdy uruchomiony, a w 2014 roku willa ponownie została wystawiona na sprzedaż. Niestety od tego czasu nie znaleziono żadnego chętnego na nią kupca.

Willa Guttentaga po zakończeniu II wojny światowej.
Willa Guttentaga po zakończeniu remontu w 2011 roku.

Ogłoszenie sprzedażowe dotyczące 4-kondygnacyjnej Willi Guttentaga jest dostępne online. Zgodnie z opisem, jej powierzchnia użytkowa wynosi 746 m2, a składają się na nią:

  • parter o powierzchni 189,87 m2,
  • I piętro o powierzchni 178 m2,
  • II piętro o powierzchni 137, 69 m2,
  • poddasze o powierzchni 55,42 m2,
  • piwnica o powierzchni 186 m2.

Łącznie w budynku znajduje się 19 pokoi z własnymi węzłami sanitarnymi. Jest też winda oraz 30 miejsc postojowych. Całość wymaga jednak odświeżenia. Cena nieruchomości wynosi obecnie 7,4 mln złotych.

 

Foto: Zbiory Fotopolska/Kavikvs/czarek/skrzypa