Na portalach ogłoszeniowych pojawiła się oferta sprzedaży zabytkowej wieży ciśnień zlokalizowanej na wrocławskich Karłowicach, a dokładnie w centralnym punkcie placu Daniłowskiego. Kwota, jaką trzeba zapłacić, by stać się właścicielem nietypowej nieruchomości to 5 mln złotych.

Wieża została wystawiona na sprzedaż wraz z pozwoleniem na przebudowę, w ramach której funkcja użytkowa nieruchomości ma zostać zmieniona na usługową i biurową.

Jak można przeczytać w ogłoszeniu, projekt budowlany zakłada stworzenie lokali użytkowych o różnorodnym przeznaczeniu:

  • parter i piwnice wraz z tarasem i ogródkiem – przewidziana funkcja gastronomiczna,
  • na kondygnacjach  od 1 do 7 powstanie 13 lokali użytkowych od 30 m2 do 101 m2 z przeznaczeniem na dowolne funkcje takie jak apartamenty hotelowe, biura, pracownie architektoniczne i artystyczne, kancelarie prawnicze lub inne.

Każdy lokal będzie miał swoje odrębne wejście z dobudowanej, zewnętrznej klatki schodowej, która będzie wyposażona również w windę. Doświetlenie nowych lokali zapewnione zostanie dzięki realizacji nowych otworów okiennych. Na ostatniej kondygnacji znajduje się taras, będący najwyższym punktem widokowym tej części Wrocławia.

 

– Zmiana funkcji przeznaczenia wieży na lokale użytkowe została zatwierdzona prawomocnym i ostatecznym pozwoleniem na budowę wydanym przez Prezydenta Wrocławia w dniu 16.07.2021. Na mocy tego pozwolenia zatwierdzony został projekt budowlany obejmujący remont, przebudowę i rozbudowę wieży ciśnień wraz ze zmianą sposobu jej użytkowania na funkcję usługowo-biurową wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną. Przedmiotowa inwestycja objęta jest również prawomocnym pozwoleniem konserwatorskim – informuje dotychczasowy właściciel wieży, Wrocławskie Centrum Inwestycyjne SKA.

Zabytkowa wieża przy ul. Berenta mierzy 46 metrów, a jej całkowita powierzchnia wynosi 1140 m2.

 

Foto: Zbiory Fotopolska