





Przyzwyczailiśmy się już do tego, że najczęściej gramy w gry online. Wybieramy zarówno hazard online, jak i gry typu CS:GO, Overwatch, Fortnite.
Od dawna, świetnym sposobem na wspólną zabawę, jest także gra na konsoli. Już kilka lat temu Sony postanowiło unowocześnić rozgrywki na PS4. Dzięki nim, w niektórych grach możliwe jest sterowanie za pomocą smartfona. Można zatem zaprosić do siebie znajomych na wspólne granie, bez obawy że zabraknie nam sprzętu. Jedna z najlepszych i najpopularniejszych gier tego typu to „Wiedza to Potęga”.
Co warto wiedzieć o tej grze?
„Knowledge is Power” to gra, która stanowi w pewnym sensie kontynuację popularnej serii Buzz! Dzieło studia Wish Studios dostępne jest na PlayStation 4 od października 2017 roku. Należy ona do specjalnej serii PlayLink. Do obsługi gry potrzebny jest tylko jeden kontroler dla osoby prowadzącej, a wszyscy pozostali gracze korzystają ze smartfonów. Ze sklepu Google lub Apple pobieramy aplikację „Wiedza to Potęga”, która łączy się następnie poprzez sieć z konsolą. Obsługujemy zatem grę swoim smartfonem i nie musimy kupować osobnego kontrolera.
„Wiedza to potęga” dostępna jest w polskiej wersji językowej, gdzie osobą użyczającą głosu prowadzącemu jest słynny Jarosław Boberek. Na czym polega sama gra? Otóż jest to quiz wiedzy składający się z 12 etapów wraz z rundą finałową. Na samym początku, każdy z graczy wybiera jeden z dostępnych awatarów, robi sobie do niego selfie i wpisuje nick. Maksymalnie możemy zagrać w 6 graczy. Jeśli wszyscy są gotowi, przyciskamy start i zaczyna się rozgrywka. Najpierw prowadzący prezentuje wszystkich zawodników, i już wtedy można poprawić sobie humor dzięki nazwom i zdjęciom graczy. Następnie rozpoczyna się rozgrywka. W każdym z etapów mamy do wyboru 4 kategorie. Głosujemy na telefonie na tą, która według nas jest najbardziej interesująca i mamy z niej największą wiedzę. Wygrywa ta, która uzyska najwięcej punktów. Każdy z graczy może jeden raz na całą grę wykorzystać kontrę i wtedy wybrana przez niego kategoria wygrywa. Warto też pamiętać, że często wybór w I lub II rundzie kategorii, determinuje dalsze możliwości w grze. Jeśli zatem wybierzemy kino, to najczęściej większość pytań i kategorii związana będzie właśnie z filmami.
Jak grać?
Kiedy prowadzący czyta pytanie, na naszych ekranach pojawia się plansza z 4 odpowiedziami. Musimy jak najszybciej odpowiedzieć na pytanie. Od prawidłowej odpowiedzi i czasu uzależnione są punkty. Pierwsza osoba zgarnia najwięcej punktów, których może być maksymalnie 600, ostatnia zaś 100 (o ile wszyscy odpowiedzieli). Prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero później. Przed kolejnym pytaniem gracze mogą sobie podrzucać przeszkody. Do wyboru mamy:
– ciapę: zielona maź zasłania ekran telefonu i musimy ją zmazać palcem, aby odkryć odpowiedzi;
– zamrożenie: nasz ekran zostaje skuty lodem i musimy kilkukrotnie stuknąć w miejsce z prawidłową odpowiedzią;
– dziobaki: część liter z odpowiedzi zostaje zjedzona przez stworki;
– bombę: po ekranie latają bomby, a naciśnięcie na nią powoduje rozbłysk na kilka sekund;
– kupa kłopotów: można w niektórych sytuacjach rzucić nawet dwie przeszkody jednocześnie.
Dostępna jest również disco premia, w ramach której punkty zostają podwojone. Możemy również w niektórych sytuacjach wybrać zakład, w którym obstawiamy, czy dana osoba poprawnie udzieli odpowiedzi.
W rozgrywce mamy 9 rund z jednym pytaniem, a także dwie specjalne. W pierwszej dostajemy pytanie „to czy to” i musimy przesuwać monety na lewo lub prawo. W drugiej zaś trzeba łączyć dwie pasujące do siebie rzeczy. Na samym końcu znajduje się piramida wiedzy. W tym przypadku punkty zostają zamienione na nasze stopnie. Jeśli byliśmy na pierwszym miejscu, znajdziemy się najwyżej. Od tego momentu walczymy o szczyt piramidy. Jest to trochę najmniej sprawiedliwy rozdział, gdyż zapewne wszyscy będą rzucać nam kłody pod nogi – każdy ze stopni zawiera ciapę, zamrożenie, bomby lub dziobaki. Wygrany otrzymuje fanfary oraz tajemniczy zwój, w którym znajduje się naukowa ciekawostka.
Foto: Pixabay