Budowa Osi Zachodniej to jedna z większych wrocławskich inwestycji. Jej głównym celem jest odciążenie osiedla Leśnica od nadmiernego ruchu drogowego. Droga ma połączyć ul. Kosmonautów z obwodnicą (ten odcinek to tzw. aleja Stabłowicka), tak by umożliwić dojazd aż do ul. Granicznej i AOW. Jednym z zadań realizowanych w ramach inwestycji jest budowa wiaduktu nad torami kolejowymi.

Rośnie w oczach wiadukt nad ruchliwą linią kolejową m.in. w kierunku Legnicy. Obiekt powstaje na dokończeniu obwodnicy Leśnicy i prowadzić do niego będzie al. 11 listopada. Najazd na obiekt od strony nowego ronda przy ulicy Halickiej i wcześniej ulicy Kosmonautów jest w 90 procentach wykonany w masie bitumicznej. Rozpoczynamy właśnie montaż dylatacji na tej dużej konstrukcji. Trwają zaawansowane prace przy budowie zbrojenia pod kapy chodnikowe – wyjaśniają Wrocławskie Inwestycje.

Do budowy wiaduktu użyto 4500 metrów sześciennych betonu oraz 635 ton stali zbrojeniowej. Długość całkowita wraz ze skrzydłami to 173 metry, natomiast konstrukcji nośnej to 143 metry.

Inwestycja dokończenia budowy obwodnicy Leśnicy jest współfinansowana z Unii Europejskiej, a jej koszt to ponad 181 milionów złotych. Planowane zakończenie to druga połowa 2023 roku.

 

Foto: mat. Wrocławskie Inwestycje