W piątkową noc (2/3 grudnia) funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego i innych komórek Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a także Komendy Miejskiej Policji przeprowadzili szeroko zakrojone działania, w ramach których skontrolowali pojazdy oraz kierujących świadczących usługi przewozu osób „na aplikację”. Podczas akcji zatrzymano kilka osób, m. in. obcokrajowca podejrzewanego o dokonanie przestępstwa o charakterze seksualnym.

Głównym celem policyjnych działań było zapobieganie zdarzeniom kryminalnym, do jakich dochodzi w taksówkach „na aplikację”, a przy okazji mundurowi zyskali okazję do zidentyfikowania i zatrzymywania sprawców przestępstw oraz wykroczeń popełnianych przez kierowców, którzy świadczą usługi przewozu osób.

W piątkową noc w centrum Wrocławia oraz w rejonie klubów i dyskotek funkcjonariusze prowadzili intensywne kontrole kierujących trudniących się przewozem osób na tzw. aplikację. Mundurowi sprawdzali między innymi stan techniczny pojazdów, trzeźwość i uprawnienia  kierujących, legalność okazywanych dokumentów i pobytu obcokrajowców na terenie RP. Funkcjonariusze drobiazgowo kontrolowali także posiadanie stosowanych licencji na przewóz osób. Oczywiście każdy z kierowców weryfikowany był w policyjnych bazach danych, co pozwala na identyfikację osób poszukiwanych, nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju czy takich, którzy wsiedli za kierownicę auta, pomimo ewidentnych przeciwwskazań, takich jak posiadanie aktywnego zakazu prowadzenia pojazdu czy braku uprawnień – relacjonuje Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu.

Podczas działań wylegitymowanych zostało łącznie 370 osób i skontrolowano 245 pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób. Dzięki przeprowadzonym kontrolom zatrzymano obcokrajowca podejrzewanego o dokonanie przestępstwa o charakterze seksualnym, osobę poszukiwaną do odbycia zaległej kary pozbawienia wolności oraz 4 kierowców – sprawców przestępstw, m.in. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i posiadania środków zabronionych.

Co więcej, policjanci zatrzymali blisko 30 dowodów rejestracyjnych, wystawili ponad 60 mandatów karnych, a także sporządzili 3 wnioski do sądu o ukaranie. Ośmiu kierowców nie posiadało licencji uprawniającej do świadczenia usług w zakresie przewozu osób, w związku z czym będą musiały liczyć się z karami finansowymi w kwocie do 12 tysięcy złotych.

Foto: KWP Wrocław