264 drzewa, a do tego dziesiątki tysięcy krzewów i roślin ozdobnych. Nasadzenia przy ul. Kosmonautów rozpoczęły się w środę (27 listopada) od dorodnych platanów zlokalizowanych na wysokości pętli autobusowej. Jednak to tylko część Zielonej Rewolucji.
Niedawno na placu Nowy Targ pojawiło się niemal 200 drzew oraz 63 tysiące krzewów. Teraz pora na kolejne miejsca we Wrocławiu. Przy ul. Kosmonautów pojawią się w najbliższych miesiącach: platany klonolistne, klony zwyczajne „Schwedleri”, klony jawory, topole osiki czy lipy drobnolistne oraz lipy srebrzyste. Te drzewa, stosunkowo dobrze dostosowujące się do warunków w pasie drogowym, pozwolą stworzyć kolejną zieloną arterię, a także uzupełnić zielony krajobraz.
– To kolejny etap zazieleniania Wrocławia. Drzewa, którymi obsadzamy jedną z głównych ulic zachodniego Wrocławia będą są większych rozmiarów niż zwykle. Mają w obwodzie 30-35 centymetrów, a to dwukrotnie więcej niż stosujemy na co dzień – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Aby drzewa dobrze się przyjęły niezbędna jest wymiana gruntu na urodzajny humus. Nowe nasadzenia zostaną także poddane zabiegom pielęgnacyjnym wspomagającym je na starcie. W ramach tego samego zadania do gruntu trafi znacznie więcej roślin: 22910 krzewów (róże w czterech odmianach, berberysy i śnieguliczki), 2844 trawy ozdobne oraz 1318 tzw. krzewinek. Koszt wszystkich nasadzeń to ponad 3,4 miliona złotych.
– Takie drzewa sięgają do 9 metrów wysokości. A poszczególne okazy potrafią ważyć nawet tonę! Ich sadzenie za każdym razem to duże wyzwanie. Do ich zabezpieczenia zostanie wykorzystany system kotwienia podziemnego, w związku z tym nie będą musiały być ogradzane drewnianymi palikami – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.
To już kolejne nowe drzewa przy tej ulicy oraz nowej pętli autobusowej powstałej przy przyszłym szpitalu onkologicznym. Pierwsze pojawiły się przy ulicy Kosmonautów w minionym roku podczas przebudowy ulicy. Posadzone zostały wtedy 394 drzewa – platany klonolistne, klony jawory oraz klony zwyczajne. W tej okolicy Wrocław zazielenił także ulicę Lotniczą i Legnicką. Właśnie tam, już teraz rośnie ponad 930 nowych drzew.
Zazielenianie Wrocławia
Wzdłuż ulicy Legnickiej i Lotniczej posadzonych zostało ponad 930 drzew. Ten projekt stał się swoistym poligonem doświadczalnym dla dalszych działań w mieście.
Jeszcze jesienią ruszą nasadzenia kilkudziesięciu drzew na ulicy Pomorskiej na Nadodrzu, trwa również procedura w przetargu na zazielenienie kolejnej arterii – tym razem chodzi o al. Armii Krajowej. Ma się tu pojawić w pierwszym etapie aż 625 drzew. W pasie drogowym drzewa muszą być odporne na trudne warunki, więc miasto stawia na odmiany sprawdzone w bojach. Najwięcej będzie klonów jaworów, nie zabraknie też platanów klonolistnych w dwóch odmianach, lip srebrzystych oraz drobnolistnych, kasztanowców czerwonych, klonów polnych, a także klonów czerwonych. Tam, gdzie warunki bytowe będą bezpieczne dla tych drzew pojawią się perełkowce japońskie i daglezje zielone. W przypadku tego ostatniego gatunku wybrane miejsca są poza pasem drogowym m.in. w parku albo w sąsiedztwie istniejących drzew iglastych.
Ale to nie koniec – kolejne zielone arterie w planie to m.in. ul. Powstańców Śląskich, Grabiszyńska, Hallera, Jana III Sobieskiego czy Krakowska, Ślężna i Borowska. Na „Zieloną Rewolucję” w przyszłorocznym budżecie przewidzianych zostało 20 mln złotych.
Prowadzimy szereg zielonych inwestycji, których jednym z celów jest m.in. zastąpienie betonu zielenią – ale to nie tylko poprawa estetyki miasta, ale przede wszystkim podniesienie jakości życia mieszkańców, zwiększenie bioróżnorodności oraz adaptacja do zmian klimatycznych, czyli ograniczania tzw. wysp ciepła – podkreśla Bartłomiej Świerczewski – zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Kolejne miejsca, w których beton zniknie na rzecz zieleni to m.in. plac przed Centrum Historii Zajezdnia, skwer przy ulicy Suchej i Borowskiej czy plac wejściowy na Promenadę Staromiejską przy ul. Świdnickiej.
Jak co roku Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi wiosenne i jesienne nasadzenia w parkach, zieleńcach i na wybranych ulicach. Tylko wiosną tego roku pojawiło się 1200 drzew i ponad 37 tysięcy krzewów. ZZM rozpoczął już także nasadzenia jesienne – wg planu posadzonych zostanie 1700 drzew.
Kontynuowana jest także akcja WROśnij we WROcław, która łączy zazielenienie miasta z celebracją narodzin nowych mieszkańców. Program ten, realizowany od kilku lat, pozwala rodzicom nowonarodzonych dzieci na zasadzenie drzewka na cześć swojego potomka. Od początku trwania akcji, Wrocław wzbogacił się już o 3700 nowych drzew, co pokazuje, jak znaczący wpływ ma ten projekt na zieleń miejską.
Od 2019 roku łącznie we Wrocławiu posadzono już około 25 tysięcy nowych drzew.
Foto: mat. prasowe
We Wrocławiu trwa Zielona Rewolucja. W przyszłym roku miasto wyda na nią 20 mln zł.