W poniedziałek (13 marca) Urząd Miejski w porozumieniu z korporacjami taksówkarskimi działającymi na terenie Wrocławia, uruchomił innowacyjny w skali kraju projekt, a mianowicie kampanię „Legalna Taksówka”. Głównym celem kampanii jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów taksówek, w szczególności dzieci i kobiet.

W ramach projektu powstała internetowa baza wrocławskich taksówek, dzięki której każdy pasażer może szybko i łatwo sprawdzić, czy taksówka, z której korzysta, jest legalna. Wystarczy wpisać numer tablicy rejestracyjnej lub numer boczny taksówki w odpowiednim polu, aby sprawdzić status danego pojazdu.

Na legalnych taksówkach pojawią się także naklejki z kodem QR przekierowującym do wyszukiwarki online. Każdy kierowca zweryfikowanej taksówki może otrzymać naklejkę bezpłatnie w Wydziale Transportu UMW.

Jak rozpoznać legalną taksówkę? Poza naklejką pojazd musi posiadać lampę z napisem „taxi”, numer boczny z napisem WROCŁAW oraz tabliczkę o taryfie opłat. Do projektu przystąpiło już pięć największych wrocławskich korporacji: Ryba Taxi, Mini Taxi, Radio Taxi Serc, Z.T.P. Radio Taxi i Miejskie Taxi.

Poza zwiększeniem bezpieczeństwa pasażerów, kampania ma na celu zniechęcanie nieuczciwych kierowców do popełniania wykroczeń i przestępstw. W tym obszarze działają również wrocławscy funkcjonariusze Policji, którzy przeprowadzają kontrole taksówkarzy „na aplikację”. W ramach ostatniej tego typu akcji wylegitymowano łącznie 421 osób, skontrolowano 223 pojazdy, zatrzymano kierującego z aktywnym zakazem prowadzenia pojazdów oraz 11 kierowców posiadających środki zabronione.

 

Foto: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia