Wiosną przyszłego roku powstanie system miejskich samochodów elektrycznych. Dzięki niej będziemy mogli podróżować po Wrocławiu ekologicznymi Nissan’ami Leaf.

Wypożyczalnia ma działać podobnie jak rower miejski. Rejestrujemy swoje prawo jazdy lub dowód osobisty w bazie, po czym możemy już korzystać z systemu. Mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z 200 elektrycznych aut. Według projektu powstanie około 30 stacji we Wrocławiu. Jednymi z nich będą wypożyczalnie na Ostrowie Tumskim, Placu Solnym czy przy Hali Stulecia. [addAdSense]

Nie jest jeszcze znana forma płatności za przejazd. Użytkownicy zapłacą za czas korzystania z pojazdu lub za każdy przejechany kilometr. Według założeń korzystanie z sieci elektrycznych aut ma być tańsze niż jazda taksówką. Wypożyczalnie mają działać całodobowo przez 7 dni w tygodniu, niezależnie od pogody.

Korzystający z elektrycznych aut będą mogli poruszać się po terenie całego Wrocławia oraz do 10 kilometrów poza jego granicami. Ważnym elementem jest fakt że ekologiczne pojazdy będą mogły wjeżdżać tam gdzie auta osobowe nie mogą, czyli na np. na teren Ostrowa Tumskiego. Dodatkowo poruszać się będą mogły bus pasami oraz trasami tramwajowymi. Projekt zakłada też że elektryczne auta będą mogły parkować wszędzie gdzie jest to dozwolone bez konieczności płacenia. W płatnych strefach parkowania część miejsc będzie zarezerwowana dla kierowców korzystających z sieci.

Moc akumulatora w eko Nissanach będzie wystarczająca na około 5 godzin jazdy bez ponownego ładowania. Oznacza to, że będziemy mogli przejechać około 250 kilometrów. Rozwiązania tego typu są obecne w kilku europejskich miastach, między innymi w Londynie, Paryżu czy Berlinie.

Firma Enigma w całości pokryje koszty projektu. Miasto Wrocław zobowiązane jest tylko do oznakowanie miejsc.

 

Tekst: Dagmara Noszczyk
Foto: Mat. inwestora