Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej (20 maja) zapadła ostateczna decyzja o budowie Pomnika Żołnierzy Niezłomnych, który początkowo miał być Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Choć kilku przedstawicieli wrocławskiej władzy samorządowej całkowicie nie zgadzało się z pomysłem, ostatecznie radni przegłosowali większością, że pomnik pojawi się w mieście.

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych ma powstać na skwerze u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. 28 kwietnia 2017 r. ogłoszono konkurs na projekt pomnika, do którego dopuszczonych zostało 33 uczestników. 6 września 2017 r. konkurs unieważniono po I etapie z powodu niezakwalifikowania żadnego projektu do dalszego postępowania.

Ponowny konkurs ogłoszono we wrześniu 2019 r. w 80. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Do konkursu dopuszczono 35 uczestników. 5 czerwca 2020 r. sąd konkursowy wskazał zwycięski projekt, którego autorami są artyści Tomasz Urbanowicz i Konrad Urbanowicz z Wrocławia.

Autorzy zwycięskiego projektu w przestrzeni placu umieścili szklane bloki z zastygłymi sylwetkami żołnierzy. Postaci ustawione są wewnątrz brył w różnych kierunkach. Zależnie od kąta obserwacji poruszającego się widza, szklane postaci są mniej lub bardziej widoczne. Symbolicznie przedstawiana jest w ten sposób ich działalność konspiracyjna i jednocześnie próby ich wymazywania z historii przez ówczesne władze.

Sąd konkursowy wysoko ocenił znakomite wykorzystanie przez autorów szlachetnego szkła artystycznego i gry światła w dzień oraz po zmroku, co umożliwiają struktura materiału oraz precyzyjnie dobrana iluminacja. Sąd podkreślił, że dzieło prowokuje do dialogu, skłania do głębokiej refleksji i poznawania historii. Główną nagrodę przyznał za przedstawienie dramatycznej historii w sposób jednoznaczny, ale niedopowiedziany oraz za stworzenie nowej przestrzeni publicznej o wysokiej randze.

Choć powstanie pomnika było do ostatniej chwili kwestią sporną dla wrocławskich radnych, 25 z nich głosowało za budową, a 9 było przeciw. W związku z takim wynikiem uchwała została przyjęta, a Pomnik Żołnierzy Niezłomnych pojawi się w południowej części miasta.

 

Foto: UM Wrocław