W stolicy Dolnego Śląska powołany został pierwszy w Polsce klub parakolarski – ProRace Poland. W ostatnich latach polscy parakolarze osiągają liczne sukcesy na największych wydarzeniach sportowych świata, a powstanie klubu to szansa na dalszy rozwój tej dyscypliny oraz zwiększenie możliwości pozyskiwania i trenowania nowych parakolarzy.

Pomysł powstał z inicjatywy prezesa Fundacji Moc Pomocy Rafała Mikołajczyka oraz trenera Jakuba Pieniążka, których życie nieodłącznie od wielu lat jest związane ze środowiskiem sportowym osób z niepełnosprawnościami. Rafał Mikołajczyk, jako wieloletni reprezentant kadry narodowej parakolarstwa oraz m.in. mistrz Europy i pucharów świata, potrzeby zawodników zna od podszewki. Natomiast Jakub Pieniążek, jako jeden z najlepszych światowych trenerów wie jak prowadzić przyszłych mistrzów paraolimpijskich. Kieruje ekipą Poland Paracycling, z którą zdobył już dla Polski 3 złote medale olimpijskie. Dodatkowo Patronem merytorycznym klubu został: Rafał Wilk – wielokrotny mistrz Olimpijski i utytułowany parakolarz.

Obecnie głównym problem jest brak procedury pozyskiwania nowych zawodników do tej dyscypliny – tłumaczy Rafał Mikołajczyk. – Zawodnicy są wyławiani przypadkowo i stanowi to olbrzymie zagrożenie dla przyszłości parakolarstwa w Polsce. Już teraz, poza pięcioosobową grupą trenującą wyczynowo nie ma żadnego punktu odniesienia do nowych zawodników trenujących w Polsce z predyspozycją na poziom światowy. Nie wynika to z ilości zawodników tylko z ich braku. Co gorsze, jeśli obecny stan rzeczy będzie funkcjonował jak dotychczas, to jestem prawie przekonany, że od roku 2025 nie będzie sensu powoływania kadry narodowej – dodaje Rafał.

To pierwsze w Polsce miejsce, które będzie działało w oparciu o gotowe rozwiązania systemowe przeprowadzające zawodnika od wyłapania, przez kompleksowe kształtowanie jego kariery sportowej, aż po miejsce w reprezentacji naszego kraju w parakolarstwie – wyjaśnia Jakub Pieniążek. – Na przestrzeni lat nasi zawodnicy zdobyli niesamowite doświadczanie. Właśnie teraz przełożymy je na kształtowanie nowych zawodników, którzy w niedalekiej przyszłości będą zdobywać medale dla Polski. Tworząc ProRace Poland, robimy wielki krok w rozwoju tej dyscypliny w Polsce – dodaje. – Wierzę, że poprowadzimy naszych zawodników w igrzyskach paraolimpijskich w Los Angeles w roku 2028.

Metryczka Klubu ProRace Poland

Trener: Jakub Pieniążek – trener kolarzy od poziomu juniorów/ U23 do poziomu World Tour; kieruje ekipą Poland Paracycling, z którą zdobył już dla Polski 3 złote medale olimpijskie; współpracuje jako trener z Izrael StartUp Nation.

Partner merytoryczny: Rafał Wilk – 3 złote medale i jeden srebrny na igrzyskach paraolimpijskich, dziewięciokrotny medalista mistrzostw świata.

Zawodnicy:

  1. Rafał Mikołajczyk – dwukrotny medalista mistrzostw Europy, jeden puchar Świata,
  2. Renata Kałuża – dwunastokrotna medalistka mistrzostw Świata, brązowy medal na igrzyskach paraolimpijskich ,
  3. Hubert Komorowski – vice mistrz Polski,
  4. Bartłomiej Bertolin – mistrz Polski.

 

Źródło: mat. prasowe Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego
Foto: Facebook/ProRace Poland