Na ścianie obok Centrum Dydaktyczno-Naukowego, mieszczącego się na placu Grunwaldzkim, powstał mural, w który wkomponowane są hotele dla pszczół murarek. Mural powstał w ramach obchodów 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego.

Badania dotyczące pszczół, są prowadzone na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu od wielu lat. Naukowcy zajmujący się tym tematem na uczelni, należą do grona najlepszych znawców pszczelich zwyczajów i problemów zdrowotnych tych owadów w kraju. Chęć stworzenia pięknej, edukacyjnej ilustracji oraz pomocy pszczołom sprawiła, że w efekcie powstał przyrodniczy mural.

Chcieliśmy nie tylko nietypowo zazielenić miejsce, którym w czasie roku akademickiego przechodzi codziennie nawet kilka tysięcy ludzi. Chcieliśmy też, by to miejsce łączyło nas – studentów, absolwentów i wykładowców, zarówno ideą, którą wyraża namalowane na ścianie hasło „Mamy zielone pojęcie”, jak poczuciem wspólnoty, która będzie zamykana w kadrze podczas wspólnych, pamiątkowych zdjęć – tłumaczy rektor prof. Jarosław Bosy.

Mural zaprojektował i namalował wrocławski artysta Wojciech Kołacz, którego pseudonim artystyczny to Otecki. Twórca malowidła pokreśla, że hasło „Mamy zielone pojęcie” jest mu bliskie, bo pokazuje harmonie człowieka z przyrodą, a także uświadamia, jak ważne dla nas są drzewa, owady, życie w zgodzie z naturą.

 

Foto: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu/M. Kostrzycka