Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu rozpoczęła kampanię ekologiczną „Dziki Wrocław – dzika przyjemność”. W ramach akcji na terenie miasta pojawiły się billboardy mające zwrócić uwagę mieszkańców na tereny cenne przyrodniczo, które według inicjatorów kampanii powinny być chronione prawem.
– Rozpoczynamy największą od lat kampanię ekologiczną we Wrocławiu “Dziki Wrocław – dzika przyjemność”. Realizuje ją Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu, która gromadzi 22 organizacje i ruchy działające na rzecz ochrony przyrody i klimatu. Aktywiści złożą 26 wniosków do Prezydenta Wrocławia o podjęcie natychmiastowych działań w celu ochrony zagrożonych betonozą, wycinką i suszą terenów zielonych – wyjaśniają inicjatorzy akcji.
Wnioski zawierają kompleksowe postulaty, które mają przekonać władze miasta do utworzenia rezerwatów, użytków ekologicznych i parków krajobrazowych na terenach cennych przyrodniczo we Wrocławiu.
– Wrocław to jedyne duże miasto w Polsce bez żadnego rezerwatu przyrody! Czas by to zmienić! Żądamy prawnej ochrony 26 terenów cennych przyrodniczo, w tym powołania co najmniej trzech rezerwatów! Wywieraj wpływ na decydentów, aby chronili przyrodę i opierali się na opiniach ekspertów przyrodniczych! – apelują aktywiści.
Poza kampanią ekologiczną, zorganizowane zostaną również wydarzenia na świeżym powietrzu oraz osiem spacerów po terenach, które według ich organizatorów powinny znaleźć się pod ochroną. Będą to m. in.: Las Strachociński, Las Sołtysowicki, Lasek Oporowski czy Las Rędziński.
Kampania „Dziki Wrocław – dzika przyjemność” jest częścią projektu: „Aktywizacja, synergia, skuteczność – wrocławianie zmieniają klimat” realizowanego przez Stowarzyszenie Akcja Miasto z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.
Foto/Grafika: Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu