W piątek (21 kwietnia) rozpoczęła się kolejna odsłona akcji „JEŻ…dżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!” realizowanej przez Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta przy współpracy z Ekostrażą. W ramach akcji na terenie Wrocławia pojawią się nowe tablice informacyjne, które mają zwrócić uwagę kierowców na przechodzące przez jezdnię jeże, a także zwiększyć ich świadomość na temat zagrożenia, jakie stanowią dla tych małych zwierząt.

Drogi i towarzysząca im infrastruktura stwarzają w miastach istotną barierę dla migracji zwierząt, będąc jednocześnie przyczyną śmierci wielu z nich. Część zwierząt przekracza drogi, natomiast dla niektórych gatunków pobocza pełnią funkcję szlaków, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia kolizji. Wśród ofiar kolizji drogowych jeże są zwykle jednym z najliczniejszych gatunków.

Pierwsze znaki informujące o jeżach, zamontowano przy ul. Bolesława Krzywoustego, na odcinku od mostu na rzece Widawie do wiaduktu w ciągu ul. Kowalskiej. O ich wyglądzie zadecydowali wrocławianie, którzy wzięli udział w głosowaniu internetowym przeprowadzonym przez ZDiUM. Swoje głosy oddało wtedy ponad 3,5 tysiąca osób.

W ramach wiosennej odsłony akcji, we Wrocławiu pojawi się 11 znaków „Uwaga, jeże!”:

  • 3 na osiedlu Grabiszyn-Grabiszynek: na ul. Lakierniczej, Odkrywców oraz Ojca Beyzyma,
  • 2 na osiedlu Muchobór Mały, na ul. Szkockiej,
  • 2 na osiedlu Pilczyce, na ul. Hutniczej,
  • 2 na osiedlu Brochów, na ul. Koreańskiej,
  • 2 na osiedlu Ołbin, na ul. Jaracza.

Jak zapewnia Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, znaki będą montowane cyklicznie, a informacje o miejscach częstych kolizji jeży i innych dzikich zwierząt z pojazdami na wrocławskich drogach, może przesyłać każdy mieszkaniec. W tym celu uruchomiono specjalny adres mailowy: jeze@zdium.wroc.pl. Każdego roku zgłoszenia będą zbierane do 1 września i analizowane. Efektem działań będzie wytypowanie lokalizacji montażu kolejnych tablic „Uwaga, jeże!”.

 

Foto: mat. ZDiUM