Prezydent miasta, Jacek Sutryk zdecydował się na rozszerzenie kontraktu na nowe tramwaje, które pojawią się na ulicach Wrocławia. Łącznie kupionych zostanie 46 pojazdów.

W lipcu 2020 roku informowaliśmy o 25 tramwajach Moderus Gamma 2, które MPK postanowiło kupić od poznańskiej firmy Modertrans. Przetarg dotyczący tego zakupu umożliwiał także późniejszy zakup kolejnych 21 pojazdów, na co zdecydował się właśnie prezydent Wrocławia.

Kwota kontraktu na pierwszych 25 składów wynosiła 205 mln złotych, natomiast po rozszerzeniu go o kolejne 21 tramwajów, cała dostawa będzie kosztowała łącznie ok. 372 mln złotych.

 

– Wrocławskie Moderusy Gamma będą nie tylko nowoczesne i niskopodłogowe, ale także ich konstrukcja oparta będzie na czterech skrętnych wózkach – mówił prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Każdy z nowych wagonów będzie niebieski, co na pewno przypadnie do gustu wielu wrocławianom. Tramwaje zastąpią w części nasze najstarsze pojazdy, a częściowo będą dedykowane na nowe linie tramwajowe takie jak ta na Nowy Dwór.

Moderusy Gamma oparte są na lekkiej konstrukcji oraz wyposażone w nowoczesny i energooszczędny układ napędowy o dużej wydajności. Pojazdy zostaną „uszyte na miarę” Wrocławia, co oznacza że będą zbliżone do poznańskich tramwajów swojego typu, ale nie identyczne.

Pierwszy nowy tramwaj trafi do Wrocławia pod koniec 2022 roku, a pozostałe składy systematycznie będą pojawiać się w mieście do połowy 2024 roku.

Poprzedni artykuł dotyczący zakupu nowych pojazdów:

MPK Wrocław zakupi 25 nowych tramwajów.

 

Źródło: MPK Wrocław