We wrocławskim ogrodzie zoologicznym przyszedł na świat gibon białopoliczkowy. Narodziny przedstawiciela tego krytycznie zagrożonego gatunku są prawdziwą sensacją. Dumnymi rodzicami malucha została para: Carusa i Xian.

Mała małpka przyszła na świat miesiąc temu, a dokładnie 28 września 2021 roku. Aktualnie można spotkać malucha na wybiegu, gdzie mieszka razem z rodzicami i starszą siostrą o imieniu Dao. Wrocławska rodzina gibonów ma idealne warunki do życia. Do dyspozycji trzech dorosłych małp jest wyspa zarośnięta drzewami pomiędzy którymi przewieszono liny oraz pagoda, w której znajduje się zimowy pawilon.

– To jeden z najlepszych wybiegów dla gibonów w Europie. Mogą tu realizować naturalne zachowania i mają spokój. W zamian odwdzięczają się pięknymi śpiewami i przychówkiem – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Maluch z mamą - Carusą
Maluch z mamą - Carusą
Starsza siostra malucha - Dao
Starsza siostra malucha - Dao
Ojciec małego gibona - Xian
Ojciec małego gibona - Xian

 

W ciągu ostatnich 40 lat ludzie niemal spowodowali wyginięcie gibonów białopoliczkowych. W środowisku naturalnym występują tylko na terenie Wietnamu, Laosu i prawdopodobnie Chin, choć od niema 30 lat nikt ich tam nie widział. W naturze zidentyfikowano zaledwie 150-160 osobników, natomiast w ogrodach zoologicznych jest ich nieco ponad 200.

Głównymi przyczynami malejącej liczby gibonów są masowe wycinki drzew, która powodują znikanie lasów tropikalnych w Azji Południowo-Wschodniej oraz kłusownictwo. „Tradycyjna medycyna chińska” propaguje wiarę, że im gatunek rzadszy, tym pseudomedykamenty z jego części są bardziej pomocne na wszelkie choroby. Wraz z wymieraniem gatunku,  wartość rynkowa rośnie – im ich mniej, tym cenniejsze są ich kości i mięso.

Możemy pomagać chronić dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku dzięki zwiedzającym zoo, którzy wybierają bilet „zoo na ratunek” oraz darczyńcom fundacji. Wszystkim Państwu dziękujemy, wspólnie już uratowaliśmy setki zwierząt. Liczymy też na dalsze wsparcie, bo kolejne czekają na pomoc – mówi Anna Mękarska, prezes Fundacji Zoo Wrocław.

 

Źródło/Foto: Zoo Wrocław