31 maja Strefa Kultury Wrocław zaprasza wszystkich mieszkańców i mieszkanki Wrocławia do wspólnego grania i świętowania obchodów Dnia Sąsiada!

Ołbin, Kleczków, Brochów i Przedmieście Oławskie – w piątkowe popołudnie cztery wrocławskie osiedla zamienią się w niezwykłe sceny muzyczne. Piątkowa zabawa będzie świetną okazją do poznania osób z najbliższej okolicy i szansą na dołączenie do sąsiedzkiej orkiestry – nie ma znaczenia umiejętność gry na gitarze, perkusji, trąbce czy skrzypcach, do grania zaproszeni są wszyscy sąsiedzi i sąsiadki!

Tegoroczna odsłona Dnia Sąsiada rozpocznie się o godzinie 17:00. Animatorzy i muzycy będą czekali
na mieszkańców i mieszkanki na każdym z czterech osiedli – na Kleczkowie podwórkowa scena muzyczna stanie w obrębie zbiegu ulic Zegadłowicza i Kraszewskiego, a na Ołbinie wspólne granie
rozpocznie się przy skwerze Ludzi ze Znakiem „P”. Dźwięki akordeonów, bębnów, gitar i wielu innych
instrumentów na Przedmieściu Oławskim usłyszeć będzie można w okolicy położonego tuż przy kanale Fosy Miejskiej skweru Krasińskiego, z kolei brochowskie obchody Dnia Sąsiada zorganizowane będą na podwórku przy ul. Polnej – w programie wspólne śpiewy i muzykowanie oraz specjalny koncert 10-osobowej folkowej orkiestry Gieni Dudki. Śpiewać, grać i słuchać każdy może, zwłaszcza po sąsiedzku Sąsiedzi i sąsiadki, którzy nie mają swoich instrumentów, będą mogli stworzyć je własnoręcznie z dostępnych w specjalnych infopunktach materiałów. Zarówno na grających sąsiadów, jak i na tych, którzy wolą słuchać występów innych, czekały będą też pyszne wypieki przygotowane przez „Bułkę Tartą” – zlokalizowaną na Brochowie piekarnię osiedlową. Przy każdym z punktów będzie można wymienić się także bonami na „sąsiedzką przysługę” – Dzień Sąsiada może też być okazją, na zacieśnienie sąsiedzkich relacji i osiedlowej współpracy. Udział we wszystkich działaniach tego popołudnia jest oczywiście bezpłatny.

Kulturalne lato na podwórkach Dzień Sąsiada jest jednym z wydarzeń realizowanego przez Strefę Kultury Wrocław programu Sąsiadujemy. Przez całe lato na podwórkach czterech wrocławskich osiedli zaplanowano, wraz z lokalnymi partnerami, kilkanaście wydarzeń, m.in. spacery z przewodnikem i ekspertami, serię sąsiedzkich kolacji, akcje fotograficzne i wspólne zbieranie osiedlowych historii. Wraz z mieszkańcami i mieszkankami swoje projekty realizować będą też zaproszeni do Wrocławia artyści – Jaśmina Wójcik, Cecylia Malik, Magdalena Fabiańczyk oraz Ula Lucińska i Michał Knychaus. Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzień Sąsiada
31.05 | 17:00-20:00
Ołbin | skwer Ludzi ze Znakiem „P”
Kleczków | zbieg ulic Zegadłowicza i Kraszewskiego
Przedmieście Oławskie | skwer Krasińskiego
Brochów | ulica Polna
Wstęp wolny