W niedzielę (19 grudnia) w wielu polskich miastach odbędą się protesty związane z uchwaleniem przez Sejm ustawy lex TVN, na podpisanie której prezydent będzie miał 21 dni. Manifestacja odbędzie się także we Wrocławiu.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji została przyjęta przez Sejm 11 sierpnia 2021 roku, jednak 9 września Senat odrzucił ją w całości. Niespodziewanie w piątek (17 grudnia) ustawą lex TVN zajęła się Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, która zarekomendowała Sejmowi odrzucenie uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji i tak też się stało. W efekcie Sejm uchwalił ustawę lex TVN, która w następnej kolejności trafi do prezydenta. Głowa państwa będzie miała 21 dni na jej podpisanie.

Decyzja ta wzbudziła oburzenie wśród wielu osób, które podczas niedzielnych protestów będą domagały się zawetowanie ustawy lex TVN.

– My, obywatelki i obywatele Polski apelujemy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy zwanej lex TVN, z dnia 11 sierpnia 2021 roku, a przyjętej w głosowaniu Sejmu w dniu 17 grudnia 2021 roku. Była ona procedowana z naruszeniem Regulaminu Sejmu, po nielegalnej reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek oraz podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołanej w nieregulaminowym czasie. Jej celem jest zmuszenie amerykańskiego koncernu – Discovery – do sprzedaży akcji TVN i wycofania się z inwestycji na polskim rynku medialnym. Mówiąc wprost: to najpoważniejszy przypadek uderzenia w wolność słowa w Polsce po 1989 r. Partia rządząca i jej akolici chcą zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę, że ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest prawda – apelują organizatorzy protestu.

We Wrocławiu manifestacja rozpocznie się w niedzielę (19 grudnia) o godzinie 19:00 na placu Wolności.

 

Foto: Facebook/Paweł Wajda Iscander