Wraz z luzowaniem obostrzeń, we Wrocławiu coraz więcej się dzieje. W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się mnóstwo interesujących wydarzeń, które nie pozwolą mieszkańcom się nudzić. Przygotowaliśmy listę najciekawszych atrakcji, które pozwolą zaplanować każdemu swój wolny czas.

Pierwszym miejscem, w którym w najbliższy weekend dużo się wydarzy jest Czasoprzestrzeń, czyli dawna Zajezdnia Dąbie przy ul. Tramwajowej 1-3.

1. W sobotę (15.05) o godz. 10:00 rozpocznie się tam Wrocławski Festiwal Nietoperzy, w ramach którego odbędzie się wystawa pt. „Prawdziwa Natura Nietoperzy”. Jak piszą organizatory wydarzenia:

„PRAWDZIWA NATURA NIETOPERZY” to fotografie Maurycego Ignaczaka, badacza latających ssaków, czyli chiropterologa, chyba najbardziej znanego ze swoich ponad 20-letnich badań nad hibernacją oraz jesiennym rojeniem, oraz zaangażowania w ochronę nietoperzy w Jaskini Szachownica. A jest to jedno z najważniejszych zimowisk w Polsce. Fotografie te zostały wykonane w naturalnym środowisku nietoperzy. Czyli w locie, w lesie i w ciemności – a nie w scenografii sztucznie oświetlonego studia. A to powoduje, że są one prawdziwą gratką!”

W programie wydarzenia przewidziane są również:

  • gry i zabawy, nietoperzowe animacje oraz zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych,
  • warsztaty literackie „Ni to żaba ni to mysz – kim jest nietopyrz? Rzecz o zbłąkanej duszy…” – prowadzi Edyta Morska (obowiązują zapisy),
  • karmienie żywych nietoperzy – podopiecznych wrocławskich chiropterologów i weterynarzy,
  • mini-turniej gry w NIETOPERZOWE KAPSLE.

2. Kolejnym wydarzeniem, które odbędzie się w Czasoprzestrzeni w sobotę (15 maja) w godz. 8:00-20:00 i niedzielę (16 maja) w godz. 8:00-18:00 jest Festiwal Roślin, czyli wielka wyprzedaż roślin doniczkowych. Organizatorzy zapewniają, że na uczestników wydarzenia będą czekać m. in. rośliny doniczkowe prosto z hodowli bez pośredników, ceny niższe niż w internecie, zaczynające się od 5zł, ogromny wybór roślin małych i dużych, jakość roślin wyższa niż w marketach, rośliny bez chorób i szkodników, o co nie trudno w promocyjnych roślinach z sieciówek.

3. Festiwalowi Roślin będą także towarzyszyć food-trucki, które będą przygotowywać potrawy z całego świata. Pojawią się m. in.: Yerba Mama, SweetGang, Bułkownik Burger, Cheester Mac&cheese, Etno Cafe, Gruba Panda, Arizona Pastrami, Papa Thai, Frytki z Tytki, Szama u Adama, American Food Truck. Zjeść coś pysznego będzie można w sobotę (15 maja) w godz. 12:00-20:00 oraz w niedzielę (16 maja) w godz. 12:00-18:00.

4. Kolejnym wydarzeniem, zaplanowanym na niedzielę (16 maja) jest Kino Samochodowe w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. O godz. 21:00 zostanie tam wyświetlony film pt. „Jutro będziemy szczęśliwi!”. Organizatorzy przewidzieli miejsce dla 70 samochodów, a bilety mają być dostępne już dziś.

5. Poza Kinem Samochodowym warto również wspomnieć o możliwości darmowego zwiedzania wystaw w Centrum Historii Zajezdnia w dniach 11-18 maja. Darmowy wstęp jest związany z Międzynarodowym Dniem Muzeów i pozwala na obejrzenie dwóch wystaw: „Wrocław 1945-2016” oraz „Zajezdnia strajkuje”. Na drugą z nich należy zapisać się mailowo, ponieważ liczba osób zwiedzających jest ograniczona, a pokazy odbywają się tylko o pełnych godzinach.

6. Nawiązując do Międzynarodowego Dnia Muzeów, trzeba także przypomnieć o Nocy Muzeów, która w tym roku odbędzie się wirtualnie w dniach 14-16 maja.

– Tegoroczna Noc Muzeów będzie miała ponownie charakter wirtualnych wieczorów, a każdy rozpocznie się o godzinie 18.00 i zakończy około północy. Codziennie zaprezentowanych zostanie od 6 do 7 wystaw, każde oprowadzanie potrwa ok. 30 minut – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury. – Tradycyjne Noce Muzeów gromadzą tłumy ludzi, na co, z powodu pandemii, nie możemy sobie pozwolić. Formuła wirtualna w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy ją powtórzyć.

Szczegółowy program Wirtualnej Nocy Muzeów można znaleźć w NASZYM ARTYKULE.

7. Kolejnym wydarzeniem, szczególnie istotnym dla kibiców piłki nożnej, jest mecz Śląska Wrocław ze Stalą Mielec, który rozpocznie się na Stadionie Wrocław w niedzielę (16 maja) o godz. 17:30. Podczas tego meczu, kibice będą mogli wspierać swój klub już bezpośrednio z trybun. Bilety są dostępne na stronie internetowej WKS Śląsk Wrocław.

8. W niedzielę (16 maja), w godz. 11:00-15:00 odbędzie się także Pchli Targ w Sercu Szczepina, cykliczne wydarzenie, które od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Na skwerze św. Damiana de Veustera będzie można upolować coś cennego za grosze i nadać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom.

9. Planując weekend nie można również zapomnieć o zaplanowanym na sobotę (15 maja) otwarciu ogródków gastronomicznych oraz plaż miejskich. Warto spotkać się ze znajomymi na świeżym powietrzu i odpocząć w okolicznościach przyrody. Lista beach barów, które otwierają się dla gości w ten weekend znajduje się w poniższym artykule:

Wrocławskie Beach Bary otwierają się już w maju! [LISTA]

 

Tekst: CWC
Foto: Facebook/Festiwal Roślin